Strona Główna Pamiętnik PTT

Przedpłaty na 23. tom „Pamiętnika PTT”

Na przełomie maja i czerwca br. powinien trafić do Waszych rąk kolejny, już 23 tom „Pamiętnika PTT” o objętości około 400 stron, którego tematem wiodącym będzie Kazimierz Przerwa-Tetmajer – piewca Tatr i Podhala, a okazją 150 rocznica jego urodzin i 75 rocznica śmierci. Wszechstronnie ukażemy sylwetkę poety, czołowego przedstawiciela „Młodej Polski” końca XIX wieku oraz rolę jaką odegrał w tworzeniu ruchu podhalańskiego i w działaniach na rzecz przyłączenia Orawy i Spisza do Polski, po I wojnie światowej. Niestety, niewiele wówczas uzyskaliśmy …
Dział poprzedzony będzie artykułem Józefa Durdena pt. „Cóż to są Tatry?”
W dziale „Człowiek i góry” publikujemy dalszy ciąg wspomnień „Jak poznawałem góry” Jana Sawickiego – znanego przedwojennego taternika, członka honorowego PTT – oraz poznamy stuletnią historię zmagań z Materhornem w artykule Aleksandra Kwiatkowskiego.
W dziale „Dziedzictwo” Jan Skłodowski opowie nam o obchodach stulecia walk legionów polskich w Karpatach wschodnich, a Wojciech Gąsienica-Byrcyn przypomni historię ratownictwa w Tatrach Polskich.
W Dziale „Varia” dzięki prof. Andrzejowi Paulo poznamy parki narodowe Andów w dorzeczu Amazonki (południowa Kolumbia, Ekwador, Peru i Boliwia).
Tom uzupełnią tradycyjne działy, jak „Rocznice”, „Z kroniki żałobnej”, „Recenzje” oraz „Kronika PTT”, w której każdy członek naszego Towarzystwa będzie mógł poczytać o wydarzeniach, w których sam brał udział.
Już teraz zachęcamy, by dokonać przedpłaty na 23. tom „Pamiętnika PTT”. Dokonując wpłaty 20 zł na konto ZG PTT: 47 1130 1150 0700 0000 0005 4585, należy wpisać w tytule przelewu „Pamiętnik PTT, t. 23 – przedpłata”.

Redakcja

Ukazał się 22. tom "Pamiętnika PTT"

Po długim oczekiwaniu, niemal jako prezent pod choinkę, ukazał się 22 tom "Pamiętnika PTT" o objętości 394 stron, który otwiera artykuł Wojciecha Gąsienicy Byrcyna pt. "Wilk w kulturze Podtatrza".
Wprowadzenie do tematu przewodniego, którym jest Syberia opracował ks. Kazimierz Sowa, a o polskich badaczach gór Syberii pisze Zbigniew Wójcik. Z tekstu Aleksandry Szemioth dowiadujemy się o losach Polaków na Syberii, z kolei J. Bogusław Nowak przybliża nam polskie diaspory i unikalną syberyjską przyrodę.
Z rozdziału „Człowiek i gór” mamy okazję bliżej poznać osobę Jana Sawickiego – znanego przedwojennego taternika, członka honorowego PTT – w pierwszej części jego wspomnień pt. „Jak poznawałem góry” oraz zapoznać się z ilustrowaną pięknymi zdjęciami Szymona Kamińskiego relacją Dominiki Markiel z podróży nad Bajkał, która stanowiła pierwszy etap ich kilkunastomiesięcznej podróży po Azji.
Z „Dziedzictwa”, dzięki Józefowi Durdenowi, dowiadujemy się jaką organizacją było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1922-1950, a także dzięki temu autorowi przybliżamy Władysława hrabiego Zamoyskiego, niezwykłego właściciela dóbr zakopiańskich. Z kolei Stefan Maciejewski opowiada nam historię Muzeum Tatrzańskiego.
W „Ocalić od zapomnienia” Bartłomiej Grzegorz Sala przybliża karpackie szlaki „Żelaznej Brygady”, a za sprawą Zbigniewa Jaskierni poznajemy wspomnienia Teodora Siejki z wczesnego dzieciństwa we wsi Grab w Beskidzie Niskim. Tom uzupełniają tradycyjne działy, jak „Rocznice”, „Z kroniki żałobnej”, „Recenzje” oraz „Kronika PTT”, w której każdy członek naszego Towarzystwa będzie mógł poczytać o wydarzeniach, w których brał udział.

Gorąco zachęcamy do nabycia 22. tomu „Pamiętnika PTT”, który może być doskonałym prezentem pod choinkę. Koszt naszego rocznika to 25 zł, a osoby zainteresowane zakupem prosimy o kontakt z Barbarą Morawską-Nowak (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Redakcja

Przedpłaty na "Pamiętnik PTT" tylko do końca marca!

Kończą się ostatnie korekty wydruku Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego tom 19 i już wkrótce „Pamiętnik PTT” pójdzie do druku. Przypominamy, że tym samym kończy się czas przedpłat na Pamiętnik w wysokości 20 zł/egz.

Wpłaty wniesione po 31 marca 2011 r. nie będą już uznawane.

Prosimy o dokonanie przedpłaty bezpośrednio w Oddziałach lub przelewem na podane poniżej konto Zarządu Głównego PTT.

Równocześnie zachęcamy wszystkich członków i sympatyków PTT do wpłat na subskrypcję „Kroniki Odrodzenia PTT”, która ma być wydana z okazji XXX-lecia Sejmiku Obywatelskiego (10.10.1981), proklamującego reaktywowanie PTT. 

Przypominamy, że zgodnie z ustaleniami podjętymi podczas posiedzenia ZG PTT w Tuchowie należy wpłacić kwotę minimum 35 zł na konto ZG PTT nr 47 1130 1150 0700 0000 0005 4585 podając jako tytuł przelewu „darowizna na Kronikę”.


Redakcja Wydawnictw PTT

Pamiętnik PTT

Sztandarowym, ogólnopolskim pismem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego jest rocznik "Pamiętnik PTT". Nazwa nawiązuje do czasopisma, które w latach 1876–1919 było wydawane przez Towarzystwo Tatrzańskie. Było ono w całości poświęcone tematyce górskiej – ludziom gór, ich mieszkańcom, przyrodzie górskiej i jej ochronie oraz historii ziem górskich. Tę formułę i zakres tematyczny kontynuuje "Pamiętnik PTT". Pierwszy jego tom ukazał się w 1992 roku – po zarejestrowaniu PTT.
Pierwszymi redaktorami "Pamiętnika PTT" byli Barbara Morawska-Nowak i Adam Liberak. Pod ich redakcją ukazało się 13 tomów naszego wydawnictwa, a w pracach redakcyjnych brali udział w różnych okresach czasu również Michał Roniker, Stanisław Janocha oraz Krzysztof Pietruszewski.
Po śmierci redaktora Liberaka w 2006 r., uchwałą VII Zjazdu Delegatów PTT w Zakopanem, redakcję "Pamiętnika PTT" powierzono Stefanowi Maciejewskiemu i Barbarze Morawskiej-Nowak. Pod tą redakcję ukazały się tomy 14-19, a od 20. tomu funkcję redaktora naczelnego objęła Barbara Morawska-Nowak.
Redaktorom udało się namówić do współpracy wielu autorów o statusie profesorów uniwersyteckich i pracowników nauki, także dziennikarzy i "ludzi gór" dobrze posługujących się nie tylko czekanem, ale i piórem. Różnorodność tematyki (reportaż, artykuły historyczne i publicystyczne, wspomnienia, relacje z wypraw, dokument), staranna szata graficzna, liczna fotografia czarno-biała, wkładka z ilustracjami barwnymi, bogata kronika działalności PTT – czynią z "Pamiętnika PTT" czasopismo cieszące się uznaniem w szerokim kręgu miłośników gór polskich i świata. Ukazuje się ono w nakładzie 1000 egzemplarzy, o objętości ponad 450 stron, formatu 16x24cm.
Redakcja zaprasza do współpracy.

Nasz adres:
Redakcja Wydawnictw ZG PTT
ul. Konarskiego 21/5
30-049 Kraków
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przedpłaty na 22. tom „Pamiętnika PTT”

Na przełomie października i listopada br. powinien trafić do Waszych rąk kolejny, już 22 tom „Pamiętnika PTT” o objętości około 300 stron, którego tematem przewodnim będzie Syberia.
Wprowadzenie do tego tematu opracował ks. Kazimierz Sowa, a o polskich badaczach gór Syberii pisze Zbigniew Wójcik. Z tekstu A. Szemioth dowiemy się o losach Polaków na Syberii, z kolei J. Bogusław Nowak przybliży nam polskie diaspory i unikalną syberyjską przyrodę. Z rozdziału „Człowiek i gór” będziemy mieli okazję bliżej poznać osobę J. Sawickiego – znanego przedwojennego taternika, członka honorowego PTT – w pierwszej części jego wspomnień pt. „Jak poznawałem góry” oraz zapoznać się z relacją D. Markiel i S. Kamińskiego z podróży nad Bajkał, która stanowiła pierwszy etap ich kilkunastomiesięcznej podróży po Azji. Z „Dziedzictwa”, dzięki J. Durdenowi, dowiemy się jaką organizacją było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1922-1950, a także dzięki temu autorowi przybliżymy Władysława hrabiego Zamoyskiego, niezwykłego właściciela dóbr zakopiańskich. Z kolei S. Maciejewski przybliża nam historię Muzeum Tatrzańskiego. W „Ocalić od zapomnienia” B.G. Sala przybliży karpackie szlaki „Żelaznej Brygady”, a za sprawą Z. Jaskierni poznamy wspomnienia Teodora Siejki z wczesnego dzieciństwa we wsi Grab w Beskidzie Niskim. Tom uzupełnią tradycyjne działy, jak „Rocznice”, „Z kroniki żałobnej”, „Recenzje” oraz „Kronika PTT”, w której każdy członek naszego Towarzystwa będzie mógł poczytać o wydarzeniach, w których brał udział.

Już teraz zachęcamy, by dokonać przedpłaty na 22. tom „Pamiętnika PTT”. Dokonując wpłaty 20 zł na konto ZG PTT: 47 1130 1150 0700 0000 0005 4585, należy wpisać w tytule przelewu „Pamiętnik PTT, t. 22 – przedpłata”.

Redakcja „Pamiętnika PTT”

"Co słychać?" - nr 7-8 (259-260) / 2012

Wakacyjny, podwójny numer "Co słychać?" o objętości 16 stron zdominowany jest przez artykuły związane z Rokiem Ochrony Przyrody 2012. Pierwsze strony przybliżają nam "Drużynę Pawlikowskiego", czyli pierwszy Zarząd Sekcji Ochrony Tatr TT wraz z potretami jego członków. Kolejne strony to relacje z wycieczek Oddziałów PTT w Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi i Poznaniu odbytych w ramach "Największego sprzątania Tatr w historii", zorganizowanego przez krakowski Klub Podróżnika "Śródziemie". W tematykę Roku wpisuje się także artykuł Niny Mikołajczyk o Parkach Narodowych USA.
W gazetce znajdziemy również wspomnienie o dwóch wybitnych wspinaczach: Wojtku Kozubie w pierwszą, oraz Janie Długoszu w pięćdziesiątą rocznicę śmierci. Skoro jesteśmy już przy wspinaczach, w numerze znajduje się także informacja o zdobyciu K2 przez Adama Bieleckiego w trakcie wyprawy odbytej w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy".
Numer uzupełniają artykuły Bartka Sali o spiskim Sabale, omówienie nowych numerów "Tatr" i "Taternika", a także zaproszenia na organizowaną przez Tatrzański Park Narodowy wystawę poświęconą Zofii i Witoldowi Paryskim oraz na spotkanie oddziałów PTT w Wetlinie.

Życzymy przyjemnej lektury! (pobierz -> 2,17 MB)

"Pamiętnik PTT" - tom 18

Do rąk Czytelników trafia kolejny, osiemnasty tom „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego” – bogaty w cenne i interesujące artykuły, szkice, opracowania, wspomnienia, dokumenty. Część z nich tworzy wiodący blok tematyczny poświęcony dawnemu i współczesnemu Zakopanemu. Dalsze strony zapełniają teksty przypisane treścią do stałych działów: „Człowiek i góry”, „Dziedzictwo”, „Ocalić od zapomnienia”. Całość dopełniaja rubryki poświęcone rocznicom, recenzjom, listom do redakcji, kronice żałobnej.

{rokbox title=|Pamiętnik PTT - tom 18|}images/stories/teksty/pamietnik_t18.jpg{/rokbox}

Czytaj więcej: "Pamiętnik PTT" - tom 18