"Pamiętnik PTT" - tom 18

Do rąk Czytelników trafia kolejny, osiemnasty tom „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego” – bogaty w cenne i interesujące artykuły, szkice, opracowania, wspomnienia, dokumenty. Część z nich tworzy wiodący blok tematyczny poświęcony dawnemu i współczesnemu Zakopanemu. Dalsze strony zapełniają teksty przypisane treścią do stałych działów: „Człowiek i góry”, „Dziedzictwo”, „Ocalić od zapomnienia”. Całość dopełniaja rubryki poświęcone rocznicom, recenzjom, listom do redakcji, kronice żałobnej.

{rokbox title=|Pamiętnik PTT - tom 18|}images/stories/teksty/pamietnik_t18.jpg{/rokbox}

Zestaw materiałów poświęconych pionierskim czasom Zakopanego i jego współczesności otwiera szkic Stefana Maciejewskiego „Legendowe Zakopane”. Z kolei Zbigniew Moździerz rekonstruuje dzieje Dworu Homolacsów w Kuźnicach (dawnej osady hutniczej, mocno zaniedbanej przez dziesiątki lat, a z chwila przejęcia przez Tatrzański Park Narodowy, wspaniale odrestaurowanej i oddanej w służbę społecznie użyteczną. Z kolei Mieczysław Mantyka opisuje ponad stuletnią historię zakopiańskich zbiorów bibliotecznych – od Czytelni Zakopiańskiej po Bibliotekę Publiczą. Dylematy zakopiańskie dnia dzisiejszego i jutra stalicy Tatr ujawnia ze swadą, w obszernym wywiadzie, Maciej Pinkwart. Jego rozmówcą jest burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który z dziennikarskiego ostrzału wychodzi z nader obranną tarczą.

Wpisany w „moc gór i medycyny” jest od młodości profesor Zdzisław J. Ryn. I on właśnie snuje, w dziale „Człowiek i góry”, barwną opowieść o tych dwu swoich życiowych pasjach. Podobnej pasji poddana jest grupa przyjaciół, która dla uczczenia 70. rocznicy zdobycia przez Polaków Nanda Devi East – wyruszyła w 2009 roku ich śladem. Relację z tej wyprawy kreśli Narcyz Sadłoń. Z kolei Jerzy Lefeld przypomina postać wybitnego kompozytora, taternika, fotografika Mieczysława Karłowicza – w stulecie jego śmierci w lawinie pod Małym Kościelcem.

W dziale “Dziedzictwo” Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego opisuje stuletnie dzieje Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Janusz Ślusarczyk omawia w solidnym artykule zasobność roczników – „Pamiętnika Tatrzańskiego” pod kątem tematyki dotyczącej górali podhalańskich, natomiast Józef Durden pomieszcza drugą część artykułu – „Księża w Tatrach”, wieńcząc tekst rozdziałem poświeconym umiłowaniu Tatr przez papieża Jana Pawła II.

Niezmiernie interesująco pod względem czytelniczej atrakcyjności prezentuje się dział: – „Ocalic od zapomnienia”. Wspomnienie Stefana Maciejewskiego pt. „Fascynacja” jest barwną opowieścią o bohemie zakopiańskiej międzywojnia – zmarłej przed ośmiu laty żony popularnego w Zakopanem meteorologa Józefa Fedorowicza „Pimka”. W świat problematyki okupacyjnej, ściślej: niedocenianego i zafałszowanego w PRL-u udziału Łemków w przerzutach Polaków na szlakach przez Łemkowszczyznę – rekonstruuje Seweryn A. Wisłocki. Podobną tematykę na przykładzie losów swojego dziadka Stanisława, snuje Wojciech Gąsienica-Byrcyn. Ten zasłużony przed wojną przewodnik i ratownik, w czasie okupacji przeprowadzał Polaków szlakami kurierskimi. Historię innego górala, bacy Murzańskiego, który nie dał się władzom usunąć z Tatr, walcząc o prawo do wypasu owiec na swojej polanie, opowiada Maria Fiderkiewicz. Inną postać przypomina Maciej Zaremba, a mianowicie wielce zasłużonego dla polskiego krajoznawstwa i turystyki Kazimierza Sosnowskiego.

Wymienione artykuły nie wyczerpują treści 18. tomu „Pamiętnika PTT”. Te pozostałe – Gabrieli Bednarek o dziecięco-młodzieżowym Klubie “Dreptusie”; Zdzisława Dziędzielewicza-Kirkina o powojennych losach gliwickiego Koła PTT; Krzysztofa Karbowskiego o zmarłym prezesie dęblińskiego Oddziału PTT oraz artykuł Barbary Morawskiej-Nowak podsumowujący bogaty w imprezy i sesje popularyzatorskie Rok Chałubińskiego 2009 – zainteresowany czytelnik znajdzie na łamach bez trudu.

Zachęcamy czytelników do siegnięcia i lektury najnowszego tomu “Pamiętnika PTT” – sztandarowego rocznika Polskiego Towarzystwa tatrzańskiego.

Pamiętnik PTT” można nabyć kontaktując się drogą mailową lub telefonicznie z Barbarą Morawską- Nowak (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. * tel.: (12) 634-05-89).

Cena egzemplarza 25 złotych + koszt przesyłki