Magurka Wilkowicka, Czupel (Beskid Mały) – wycieczka górska w ramach akcji „Sprzątamy Beskid Mały” – 16 czerwca 2012 r.

Celem ostatniej w tym roku wycieczki w ramach akcji „Sprzątamy Beskid Mały” był rejon Magurki Wilkowickiej i Czupla. O ósmej rano z Przełęczy Przegibek wystartowała piecioosobowa grupa w składzie: Tomasz Węgrzyn, Barbara Kania, Agnieszka Kliś, Andrzej Ziółko i Mariusz Garbacz, która zabrała się za sprzątanie niebieskiego szlaku prowadzącego do schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej. Niemal równocześnie, czerwonym szlakiem z Wilkowic, ruszyła czteroosobowa ekipa z Oddziału PTT w Chrzanowie, który postanowił wesprzeć nas w finale akcji. Na sprzątanie szlaków Beskidu Małego przyjechali: Remigiusz Lichota, Anna Lichota, Marcin Kornecki i Andrzej (dopisać). Ostatnia trzyosobowa grupa, po uzgodnieniu tego faktu ze Strażą Gminną w Wilkowicach, wjechała na szczyt Magurki samochodem. Było to niezbędne, aby po zakończeniu akcji zwieźć na dół worki ze śmieciami. W tej grupce znaleźli się Szymon Baron, Zofia Baron i Dorota Sekta.
Po spotkaniu dwóch bielskich grup ruszyliśmy razem by posprzątać szlak z Magurki na Czupel. Na szczęście śmieci było tu jak na lekarstwo, a to za sprawą kolegów z Koła PTTK „Beskidek” w Porąbce, którzy kilka dni temu posprzątali ten odcinek. Z kolegami z Chrzanowa spotkaliśmy przy jaskini Wietrzna Dziura, którą postanowili posprzątać w dwójkę prezesi obu oddziałów: Remigiusz i Szymon. Na szczęście, okazało się, że w jaskini było zaledwie kilka woreczków.
Zebraliśmy dzisiaj 6 pełnych 60-litrowych worków śmieci, które wraz z 3 workami pozostawionymi przez porąbczan, trzeba było zwieźć przed 14-tą na wysypisko śmieci. Na miejscu okazało się, że owe 9 worków waży łącznie nieco ponad 60 kilogramów, za których nieodpłatny odbiór serdecznie dziękujemy.
Na koniec pragnę wyrazić serdeczne podziękowanie Tomkowi Węgrzynowi, który był pomysłodawcą, koordynatorem i dobrym duchem akcji „Sprzątamy Beskid Mały”, a także wszystkim osobom, które w ciągu minionych dwóch miesięcy choćby raz wsparły nas w tym szczytnym przedsięwzięciu zrealizowanym w ramach obchodów „Roku Ochrony Przyrody 2012”. Do zobaczenia za dwa tygodnie na organizowanym przez krakowski Klub Podróżników „Śródziemie” – „Największym sprzątaniu Tatr w historii” – grupa z naszego Oddziału rozpoczyna sprzątanie z okolic Pośredniej Turni. Gorąco zachęcamy do udziału!

SB
.

ekipa bielsko-chrzanowska wraz z zebranymi śmieciami

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2012. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.