W piątek 17 września 2021 r. w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej miała miejsce konferencja „Perspektywa górskiej turystyki społecznej w województwie śląskim” podsumowująca trzy lata programy Dostępność Plus i jego realizacji w województwie śląskim. Poza udziałem przedstawicieli władz samorządowych, wojewódzkich i ministerialnych na spotkaniu swoje prezentacje przedstawili: Marcin Szczurek – Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR, Bogumił Kanik – Prezes Fundacji „Pogranicze bez Barier” i Ewa Walus z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Wystąpienie Pani Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej – Jedynak, jak i innych prezentujących było transmitowane na żywo przez Internet, co umożliwiło udział w konferencji większej liczbie osób, w tym przedstawicielstwu Oddziału Bielskiego PTT. Poza częścią merytoryczną organizatorzy przewidzieli również wyjazd terenowy na Szyndzielnię połączony z prezentacją górskich wózków zaprojektowanych z myślą o osobach o specjalnych potrzebach.
Podczas spotkania mówiono o projektach, które już udało się zrealizować na szczeblu ustawowym, czyli przede wszystkim o ustawie o zapewnieniu dostępności. Ustawa ta determinuje powstanie Funduszu Dostępności, z którego finansowane są granty na różnego rodzaju inwestycje infrastrukturalne mające poprawić dostępność urzędów, szkół, przychodni czy szpitali. Dodatkowo zakłada się aktywne wsparcie wdrażania ustawy w życie dla samorządów poprzez powołanie Ośrodka Wsparcia Architektury Dostępnej oraz Koordynatorów Dostępności. Głównym tematem była jednak kwestia dostępności gór dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przedstawiono wiele ciekawych inicjatyw i pomysłów. To co już się dzieje z inicjatywy Miasta Szczyrk i GOPR to projekt ” Beskidy bez Barier” i edukacja ekologiczna w kilku ośrodkach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Ponadto przedstawiono pomysły na przyszłość w tym stworzenie szlaków dla osób ze szczególnymi potrzebami w Beskidzie Śląskim z wykorzystaniem dróg leśnych, inwestycje infrastrukturalne w popularnych schroniskach np. na Szyndzielni, na Magurce Wilkowickiej, współpraca z firmami projektującymi wózki trekkingowe/górskie/sportowe i utworzenie sieci wypożyczalni takiego specjalistycznego sprzętu na Podbeskidziu. Padło wiele wspaniałych propozycji, wykazano wielkie zaangażowanie środowisk i organizacji pozarządowych.
Również i wśród działaczy PTT z naszego Bielskiego Oddziału mamy pioniera w zakresie turystyki górskiej dla osób niepełnosprawnych. Przewodnik Beskidzki Robert Słonka tak opisuje na stronie swoją ideę: „GÓROTERAPIA jest autorskim programem terapeutycznym opracowanym i prowadzonym w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej. Jest to prawdopodobnie pierwszy w Polsce program terapeutyczny, który świadomie, planowo i kompleksowo organizuje wsparcie terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w oparciu o środowisko górskie. Program terapeutyczny w ŚDS Pewel Wielka to oddziaływanie górskiej terapii zajęciowej oraz turystyki górskiej osób niepełnosprawnych. Tak rozumiana góroterapia to efekt synergii środowiska naturalnego oraz profesjonalnej terapii.”
Martyna Ptaszek-Pabian