Żywiec – wycieczka krajoznawcza – 30 września 2012 r.

Po wielu górskich eskapadach przyszedł czas na wycieczkę krajoznawczą, której celem był Żywiec, a w nim słynny na całą Polskę i nie tylko żywiecki browar wraz z muzeum. Jak nakazywała tradycja, zbiórka w godzinach porannych na dolnej płycie bielskiego PKS-u, gdzie czekał na nas bus, który szybko zapełnił się uczestnikami wycieczki pod przewodnictwem Pana Janka Weigla, którego ogromna wiedza jest znana wszystkim uczestnikom naszych wycieczek.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był żywiecki rynek, na którym dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek o tym mieście. Następnie udaliśmy się do Kontrkatedry Narodzenia NMP, gdzie podziwialiśmy wnętrze tej XV-wiecznej budowli sakralnej z bogatym ołtarzem. W oczekiwaniu na otwarcie Muzeum w Starym Zamku udaliśmy się na spacer do Parku Zamkowego, gdzie wśród zadbanych alejek i trawników podziwialiśmy starodrzew oraz piękne mostki idealnie wkomponowane w strumyki i stawy, będące rajem dla kaczek i łabędzi. Podczas spaceru towarzyszyły nam wiewiórki, które przebiegały co jakiś czas przed naszą grupą, przynosząc wiele radości dzieciom. W drodze powrotnej przystanęliśmy przy Domku Chińskim z XVIII w., który jest z jedną z atrakcji tego kompleksu.
W Muzeum Zamkowym na dziedzińcu przywitała nas Pani Przewodnik i tak rozpoczeło sie nasze zwiedzanie. Poznaliśmy historię Żywca oraz zamku od średniowiecza po dzisiejsze czasy, zapisaną przez rody panujące na Żywiecczyznie od Skrzyńskich, poprzez Komorowskich, Wazów, Wielopolskich po najbardziej znany ród Habsburgów. Pokonując kolejne etapy zwiedzania, obejrzeliśmy bogato wyposażone komnaty zamkowe oraz różne ciekawe ekspozycje, m.in. salę tortur, czy eksponaty wydobyte z wykopalisk na Górze Grojec – starej celtyckiej osady, zęby mamuta wykopane w okresie międzywojennym w okolicznej wsi, a także piękne ludowe stroje. Następnymi punktami zwiedzania były wystawa rzemiosła i rękodzielnictwa na żywieckiej wsi i jej folklor oraz wystawa przyrodnicza, gdzie można było zobaczyć zwierzeta, które zamieszkują okoliczne tereny. Część z nich jest pod ścisła ochroną, a niektórych już praktycznie nie ma. Po obejrzeniu tych wystaw udaliśmy się do Nowego Zamku na równie ciekawą ekspozycję prezentująca historię zamku, w którym po dzień dzisiejszy, mieszka była właścicielka dóbr żywieckich – Maria Krystyna z rodu Habsburgów. Obejrzelismy również Park Miniatur, gdzie przedstawiono makiety ciekawych budowli z okolic Żywca.
Po krótkiej przerwie na kawę w zamkowej kawiarni, udaliśmy sie w stronę browaru – perły Żywca, założonego przez Habsburgów w 1856 roku. Po załatwieniu formalności udalismy sie pod opieka miejscowego przewodnika na zwiedzanie Muzeum Browaru, w którym poznaliśmy historię oraz technologię warzenia piwa w bardzo ciekawy, dość futurystyczny sposób przenosząc się w przeszłośc, a dokładniej – lądując na XIX-wiecznej ulicy, przy gwarze restauracji z tego okresu. Było nam dane poznać różne epoki działalności tego browaru, przechodząc przez ciekawie wyposażone lokale czasów miedzywojennych, a nawet spróbować sił na kręgielni, gdzie uczestnicy wycieczki to uczynili. Był też czas PRL-u, historia etykiety i wiele innych ciekawostek.
Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy sie na degustację piwa, gdzie każdy mógł spróbować tego specjału, ciesząc się z prezentu, jakim była okolicznościowa szklanka. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia udaliśmy sie w droge powrotną.
Cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda, która napawała optymizmem przed następną wycieczką krajoznawczą, której celem będzie Cieszyn, a na którą już teraz gorąco zapraszamy.

Darek K.
.

część grupy po wyjściu z Muzeum Browaru w Żywcu

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2012. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.