W dniach 12-14 czerwca 2023 roku uczestnicy, rodzice i opiekunowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej byli na wycieczce krajoznawczej „Podkarpacie – Beskid Niski i Bieszczady” z bazą w Polańczyku nad Zalewem Solińskim. W ciągu trzech dni zwiedzaliśmy ciekawe miejsca oraz poznawaliśmy przyrodę i kulturę tego pięknego regionu.
Zwiedzanie zaczynamy w Sanktuarium św. Jana w Dukli, który miał swą pustelnię na zboczach Góry Cergowa i związany był z Klasztorem Franciszkanów w Krośnie. Według legendy obronił miasto Lwów przed najazdem wojsk Bohdana Chmielnickiego. W jego rodzinnej Dukli wybudowano Sanktuarium, na ścianach którego wymalowane są freski przedstawiające żywot świętego.
Następnie pojechaliśy do pobliskiego Iwonicza-Zdroju, czyli najstarszego w polskich Karpatach uzdrowiska. Wody tryskające z iwonickich źródeł leczyły już królów Polski w średniowieczu, a klimat drewnianej zabudowy oraz zielonych wzgórz otaczających miejscowość do dziś działa relaksacyjnie na kurajuszy.
Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był krótki spacer po Krośnie, podczas którego poznaliśmy miejsce związane z legendą o Annie i Stanisławie Oświęcimów, czyli romantycznych kochanków, którzy pochowani są w krypcie w kościele przy Klasztorze Franciszkanów w Krośnie.
Dużą atrakcją tego dnia była wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. W muzeum można się dowiedzieć jak powstają szklane przedmioty codziennego użytku oraz szklane wyroby artystyczne. Mogliśmy zobaczyć prace hutnika przy rozpalonym piecu, poznać techniki zdobienia i kształtowania wyrobów oraz samemu wykonać pamiątkowy szklany medal.
Nasz pierwszy dzień zakończyliśmy w Hotelu Ewka w Polańczyku. Następnego dnia pojechaliśmy do miejscowości Solina i statkiem wycieczkowym pływaliśmy po Jeziorze Solińskim. Był też czas na spacer po koronie zapory, która jest największą tego typu budowlą w Polsce. Niektórzy z nas z okien Kolejki Gondolowej podziwiali Solinę z lotu ptaka.
W pobliskich Myczkowcach zwiedzaliśmy Park Miniatur Świątyń, mini skansen etnograficzny oraz dzięki eksponowanym zdjęciom w plenerze poznawaliśmy historię Bieszczadów.
Wieczorem wszyscy wesoło śpiewaliśmy i bawiliśmy się przy muzyce.
Największą atrakcja trzeciego dnia naszej wycieczki było zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. W skansenie ubraliśmy nasze nowe koszulki z napisem Klub Górski PTT „Razem przez świat”. Na Galicyjskim Rynku zrobiliśmy wspólne zdjęcie w naszych nowych koszulkach. Byliśmy podzieleni na dwie grupy, każda miała swoją panią przewodnik, która opowiadała o dawnych mieszkańcach Bieszczadów i Beskidu Niskiego, czyli o Bojkach i Łemkach.
Ostatnim miejscem na trasie naszej wycieczki był Ośrodek Rekolekcyjny w Starym Sączu, gdzie zjedliśmy obiad, a chętni mogli wejść na ołtarz, z którego odprawiał mszę święty Jan Paweł II podczas piegrzymki do Polski. To tutaj miała miejsce słynna „lekcja geografii”, gdy papież nazywał widoczne z tego miejsca szczyty Beskidu Sądeckiego.
To była bardzo udana wycieczka. Poznaliśmy wiele ciekawych miejsc w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, a co najważniejsze byliśmy razem, dzięki czemu dzieliliśmy się radością wspólnej wędrówki. Bardzo dziękujemy wszyskim jej uczestnikom oraz osobom, dzięki którym mogła dojść do skutku. Na zakończenie relacji raz jeszcze zdjęcie wykonane na rynku Miasteczka Galicyjskiego w Sanoku, gdzie wszyscy wesoło unosimy kciuki go góry.
Do zobaczenia na kolejnej wycieczce!
Robert Słonka