Wtorkowa prelekcja, 29 października 2024 r. była kolejną okazją do odwiedzenia naszych sąsiadów zza północno-wschodniej granicy. Tym razem Wacław Morawski zaprezentował nam w Klubie Osiedlowym „Karpatek” relację filmową z wycieczki autokarowej uczestników z Pisarzowic i Węgierskiej Górki jaką zorganizowały miejscowe parafie. Do „Karpatka” przybyło około 40 zainteresowanych osób.
„Wilno tak bliskie Polakom” taki był tytuł filmu, który nosiła prelekcja, a która przybliżyła nam spojrzenie na to miasto pod względem historycznym, obyczajowym i kulturalnym. Miasta leżącego przed II Wojną Światową w granicach naszej Ojczyzny i obecnie jako stolicy Litwy. Przewodnikiem po Wilnie, cmentarzu na Rossie i okolicznych Trokach była licencjonowana przewodniczka turystyczna, Alina Obolewicz z Wilna. Historię miasta, jak i sytuację polityczną po II Wojnie Światowej z zainteresowaniem słuchali przybyli na prelekcję mieszkańcy.
Wacław Morawski z zamiłowania filmowiec-amator, ciekawie przedstawił miejsca odwiedzane przez wycieczkowiczów, m.in. mogiły cmentarza na Rossie, ukwiecony grób Marszałka Józefa Piłsudskiego i serca jego matki. Odśpiewano Hymn Państwowy, złożono kwiaty, wiązanki i znicze, odmówiono modlitwę nad grobem.
Odwiedzono także Ostrą Bramę z obrazem Matki Boskiej i przedstawiono historię tego miejsca opowiedzianą przez przewodnika.
Film przedstawiał również obiekty sakralne Wilna z opowieścią historyczną przewodnika: Kościół św. Piotra i Pawła, św. Kazimierza, św. Jana, św. Męczenników i inne. Oglądaliśmy również panoramę miasta ze Wzgórza Trzech Krzyży oraz zabudowę historycznych budowli mieszkalnych i nie tylko o czerwonych dachach.
Do Trok, dawnej stolicy Litwy, dojeżdżamy i zwiedzamy miejscowy zamek z siedzibą Króla Władysława Jagiełły. Zamek umiejscowiony na wyspie ma ciekawą architekturę i zastał zrekonstruowany po II Wojnie Światowej. Zabudowa Karaimów (miejscowej ludności), różniąca się od tradycyjnej zabudowy w innych rejonach stanowi, ciekawy krajobraz dla zwiedzających tę miejscowość. Mamy również sposobność zasmakowania tradycyjnych miejscowych potraw, takich jak „kibinki”, które znakomicie były ocenione przez smakoszy polskiej kuchni.
Prelekcja zakończyła się brawami i pytaniami, na które odpowiadał nasz prelegent.
Lucyna M.