„Zaginione wioski: Stary Żywiec i Zadziele” – prelekcja Roberta Słonki – 7 kwietnia 2013 r.

7 kwietnia 2013 roku w siedzibie GOK w Buczkowicach odbyła się zorganizowana wspólnie przez Gminny Ośrodek Kultury w Buczkowicach, bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Towarzystwo Naukowe Żywieckie multimedialna prezentacja slajdów Roberta Słonki nosząca tytuł „Zaginione wioski: Stary Żywiec i Zadziele” połączona z promocją jego książki pt. „Zadziele – piękna wioska”.
Autor książki i prelegent Pan Rober Słonka, który przyjechał do nas z Żywca to aktywny przewodnik beskidzki, członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, wiceprezes Klubu Turystyki Wysokogórskiej przy PTTK Bielsko-Biała, członek Towarzystwa Naukowego Żywieckiego, a także co ciekawe laureat Ogólnopolskiego Konkursu pn. „Dlaczego góry są lepsze od morza? zorganizowanego przez Magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m.” Dodatkowo pasje pana Roberta, jak łatwo się domyśleć, to góry, historia regionalna, kultura Żywiecczyzny oraz muzyka, bowiem jest on również gitarzystą grupy MYOPIA.
Kwietniowa prelekcja połączona z promocją książki miała na celu przywrócić pamięć o Starym Żywcu i pięknej wsi – Zadzielu, która istniała przez prawie 400 lat i zniknęła, gdy utworzono Jezioro Żywieckie. Jak powiedział kilkakrotnie pan Robert nie można o niej zapomnieć, bowiem jest nieodłączną częścią dziedzictwa kulturowego bliskiej nam Żywiecczyzny. Zadziele nie bez powodu zainteresowało pana Roberta – można rzec, że wywodzą się z niego jego korzenie, gdyż jego babka i dziadek niegdyś tam mieszkali – i to właśnie dzięki ich fotografiom, wspomnieniom i opowiadaniom spisanym przez pana Roberta uczestnicy niedzielnej prelekcji mogli przeżyć wycieczkę do przeszłości i odbyć małą lekcję lokalnej historii. Prezentacja wywarła duże wrażenie na jej uczestnikach, którym trudno było uwierzyć, że tak po prostu zniknęła cała społeczność… Z dużym zainteresowaniem słuchano także o promowanej książce pt. „Zadziele – piękna wioska” – pierwszym historycznym opracowaniu o wsi Zadziele. Opracowanie składa się z dwóch przeplatających się wątków: historycznego przedstawiającego historię Zadziela na tle dziejów Żywiecczyzny oraz biograficznego opartego na wspomnieniach ludzi, którzy mieszkali w przedwojennym Zadzielu. W książce znajdziemy cenne fotografie wsi okresu międzywojennego oraz powojennego. Ciekawym dodatkiem do książki jest także symboliczna mapa zawierająca wspomnieniowe odwzorowanie najważniejszych ulic, miejsc kultu religijnego i budynków wioski.
Niecodzienna prezentacja była wycieczką do przeszłości jednym odświeżyła pamięć i wspomnienia o tym co już wiedzieli i słyszeli, innym z kolei uświadomiła coś o czym, być może, nie mieli zielonego pojęcia i może teraz kiedy w upalne dni trafią nad Jezioro Żywieckie oprócz zażywania kąpieli słonecznych pomyślą o ludziach, dla których to miejsce przed stworzeniem jeziora stanowiło rodzinny dom do którego niestety nigdy nie będą mogli wrócić.
Więcej informacji na temat Zadziela można znaleźć na redagowanej przez Pana Roberta stronie internetowej: www.zadziele.info.

EJ
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2013. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.