Podczas tegorocznej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019”, organizowanej przez Oddział PTT w Bielsku-Białej, wzięło udział duże grono wolontariuszy i młodzieży. Do tej pory zorganizowano sprzątanie szlaków w rejonie Klimczoka w Beskidzie Śląskim, Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim i Magurce Wilkowickiej w Beskidzie Małym, gdzie odbył się finał akcji.
W tym czasie członkowie i sympatycy działającego na terenie Kóz koła PTT przystąpili w ramach akcji do działań na terenie swojej miejscowości. W ramach odbywającej się niedawno popularnej akcji „TrashTag Challenge” udało się zebrać ogromne ilości śmieci z różnych rejonów Kóz, a do sprzątania włączyły się niemal wszystkie organizacje działające na tym terenie z samorządowcami na czele.
Członkowie Koła PTT w Kozach za cel sprzątania w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019” wybrali koziański kamieniołom. Miejsce szczególne dla miejscowych i ciekawy obiekt turystyczny, gdzie można odpocząć z dala od tłoku miasta. Działania podzielono na dwa etapy. Pierwszy miał miejsce 27 maja 2019 roku, kiedy to za pomocą liny wydobyto z wąwozu poniżej kamieniołomu 10 sztuk opon z samochodów ciężarowych typu Star i Kraz, będących pamiątką po czasach eksploatacji kamienia z tego miejsca, która odbywała się jeszcze w latach 80-tych (relacja tutaj).
Należy wspomnieć, iż kilka dni wcześniej strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozach w ramach przeprowadzonych ćwiczeń usunęli ponad 20 opon ze zbiornika wodnego znajdującego się powyżej, w środkowej części kamieniołomu.
Natomiast drugi etap przeprowadzono w silnym składzie przedstawicieli Urzędu Gminy z Panem Wicewójtem Marcinem Laskiem i Przewodniczącym Rady Panem Miłoszem Zelkiem, członków z Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Koła w Kozach i Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozach, którzy wsparli działania wozem bojowym. Wspólnie, za pomocą wyciągarki, wyciągnięto 25 opon, w tym cztery potężne opony z ciężkiego sprzętu budowlanego typu Fadrom.
W sumie podczas działań w Kamieniołomie udało się usunąć blisko 60 sztuk opon z samochodów ciężarowych i sprzętu budowlanego. Znaleziono również rolkę, która jest pozostałością po taśmociągu transportującego kamień. Znalezisko to zostało zabezpieczone i przekazane do Izby Historycznej w Kozach.
Smutne statystyki w ilości zbieranych co roku śmieci pokazują ogromny problem, jakim jest zanieczyszczenie naszej przyrody.
Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy za wkład wniesiony w poprawę środowiska w naszej Gminie oraz regionie.
Tomasz Węgrzyn
.