Gdy 11 lat temu sprzątanie szlaków w rejonie Klimczoka odbywało się w śnieżnych warunkach, naiwnie założyliśmy, że był to pojedynczy incydent. Ale jak wiemy, kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata… I w tym roku było zarówno sporo wiosny (szczególnie w niższych partiach), jak i nieco zimy, bo pod schroniskiem padał na nas śnieg. W takich warunkach zainaugurowaliśmy już trzynastą edycję akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT”, która tradycyjnie odbyła się w rejonie Klimczoka w Beskidzie Śląskim.
Członkowie Oddziału PTT w Bielsku-Białej zbierali śmieci na niebieskim szlaku ze szczyrkowskiej Górki do Siodła pod Klimczokiem. Także od strony Szczyrku, a dokładniej z Biłej wyruszyły dwie grupy Oddziału PTT z Chrzanowa. SKK PTT przy SP z Luszowic zbierało śmieci na zielonym szlaku w stronę schroniska „Klimczok”, z kolei SKK PTT przy SP nr 8 z Trzebini i SKK PTT przy ZSECh z Trzebini wyczyściły szlak na Przełęcz Karkoszczonkę (żółty) i Klimczok (czerwony).
Dwie grupy podopiecznych Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia wystartowały z Olszówki Górnej. Podopieczni z placówek w Międzyświeciu i Pszczynie sprzątali zielony szlak przez Cyberniok na Szyndzielnię, z kolei młodzież z placówki w Żywcu zajęła się śmieciami na czerwonym szlaku biegnącym przez Szyndzielnię do schroniska „Klimczok”. Pierwsza z tych grup zahaczyła po drodze o szczyt Klimczoka.
Od strony Bystrej na szlaki wyruszyły dwie grupy. Młodzież ze Szkolnego Koła PTT „Górski Azymut” im. Andrzeja Zawady przy ZSEEiM w Bielsku-Białej porządkowała szlak niebieski, z kolei członkowie Szkolnych Kół Krajznawczych z chrzanowskich SP nr 3 i nr 8 za cel porządków obrała szlak czerwony.
Najdłuższą trasę w kierunku Klimczoka pokonało tradycyjnie Szkolne Koło PTT „Pionowy Świat” im. Piotr Morawskiego z V LO w Bielsku-Białej, które sprzątało szlak z Cygańskiego Lasu przez Kozią Górę i Przełęcz Kołowrót.
Szkolne Koło Turystyki Rowerowo-Pieszej PTT z SP36 w Bielska-Białej posprzątało z kolei drogę leśną łączącą polanę Dębowiec i dolinę Wapienicy, odpuszczając tym razem spotkanie z innymi grupami pod Klimczokiem.
A wszystkie grupy schodziły się pod schronisko „Klimczok” od 12:00 do 13:00. Tutaj czekało już na uczestników ognisko, na którym można było upiec pyszne kiełbaski. Każdy z uczestników otrzymał także butelkę napoju izotonicznego. Była też okazja do wspólnych spotkań, rozmów i nawiązywania nowych znajomości. I choć padał śnieg, a temparatura powietrza nie rozpieszczała miłośników wiosennych klimatów, nie zabrakło wśród nas amatorów pysznych, upieczonych kiełbasek.
Jak co roku, niezwykle gościnnie przywitali nas gospodarze schroniska. Okazało się, że przynieśliśmy łącznie zaledwie około 600 litrów śmieci oraz kilka stalowych rur. Śmieci zostały ekspresowo odebrane przez Przedsiębiorstwo Komunalne w Szczyrku.
Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia grupowego wróciliśmy na szlaki – poszczególne grupy rozeszły się we wszystkich kierunkach.
Warto odnotować, że do akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2024” drugi rok z rzędu przyłączył się Oddział PTT „Beskid” im. Feliksa Rapfa z Nowego Sącza – tym razem lokalnie, bo w Beskidzie Sądeckim. Młodzież ze Szkolnego Koła PTT przy SP z Łabowej najpierw spotkała się z leśnikiem w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Roztoce Ryterskiej, a następnie zbierała śmieci w dolinie Młodowskiego Potoku i przy miejscu rekreacyjnym.
W inauguracji akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2024” wzięły udział 223 osoby, w tym 180 dzieci i młodzieży, co z uwagi na nienajlepszą pogodę, jest pięknym wynikiem. Jeszcze bardziej cieszy fakt, że łącznie zebraliśmy zaledwie około 1000 litrów śmieci. To kolejna cudowna informacja! Dziękujemy wszystkim uczestnikom!
Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2024” odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Jolanty Augustyńskiej. Patronat medialny nad akcją od wielu lat sprawują tygodnik „Kronika Beskidzka” i portal informacyjny beskidzka24.pl. Akcję wspierają także nasi niezawodni sponsorzy: Grupa Kęty S.A. (główny partner), Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o. z Chybia, producent napojów – firma Refresco sp. z o.o. z Kęt oraz MWterm z Łodygowic.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!
SB