W dniu 6 października 2023 roku w Milówce odbyła się konferencja zorganizowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, na której Robert Słonka przedstawił realizację Programu „Góroterapia w Żywieckim Parku Krajobrazowym”. W wykładach poruszano tematy specyfiki przyrodniczej Żywieckiego Parku Krajobrazowego, charakterystyki rezerwatów znajdujących się na terenie Parku oraz zmian jakie zachodzą w jego krajobrazie.
W pierwszej części prezentacji „Góroterapia w Żywieckim Parku Krajobrazowym” przedstawiono założenia metody Terapii Górami opierającej się na dwóch filarach: Górskiej Wycieczce Terapeutycznej i Górskiej Terapii Zajęciowej, a następnie pokazano jej praktyczną realizację w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej. W drugiej części przedstawiono realizacje Góroterapii podczas zajęć w Ośrodku, siedzibie Żywieckiego Parku Krajobrazowego oraz w terenie górskim (warsztaty „Przyroda dostępna dla wszystkich”). Kolejne przykłady dotyczyły zajęć pokazały wpisanie się działań prowadzonych przez pracowników ŻPK w działania terapeutyczne ośrodka w Pewli Wielkiej (arteterapia, muzykoterapia, filmoterapia).
Ciekawym uzupełnieniem wykładu było mini stoisko z pracami plastycznymi, edukacyjnymi oraz grami z motywem górskim, które cieszyło się sporym powodzeniem wśród słuchaczy.
Cieszy nas, że Góroterapia jest coraz bardziej popularna w różnych środowiskach związanych z terapią oraz przyrodą i zyskuje sobie coraz większe grono sympatyków.
Drugim z członków naszego Oddziału, który wziął udział w konferencji był dr hab. Zbigniew Wilczek, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Niezwykle ciekawie przedstawił on problem stanu zachowania, unikatowości oraz ochronę 10 rezerwatów przyrody znajdujących się na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.
Więcej możecie przeczytać na www.goroterapia.pl.
Robert Słonka