„Grossglockner” – prelekcja Jana Nogasia – 22 marca 2016 r.

Tematem prelekcji naszego Kolegi, Jana Nogasia, były Jego wyjazdy w najwyższe pasmo górskie położone w Austrii – Wysokie Taury. Wyjazdy z grupą przyjaciół miały miejsce w lipcu 2005 i w lipcu 2006 roku. Celem głównym było zdobycie szczytu Großglockner (3798 m n.p.m.). Jest on najwyższym w paśmie i jednocześnie najwyższym szczytem w Austrii. Należy do Korony Europy.
Großglockner znajduje się w Glocknergruppe, która jest podgrupą górską Wysokich Taurów. Jest to drugi co do wybitności szczyt Alp. Wznosi się ponad lodowcem Pasterze, do którego można w lecie dojechać samochodem. Stopień trudności najłatwiejszej drogi na szczyt określany jest jako PD+ (nieco trudny). Szczyt ma kształt przypominający piramidę i składa się z dwóch wierzchołków: Großglockner i Kleinglockner. Przedziela je mała przełęcz Glocknerscharte. W czasie pierwszego wyjazdu grupa miała szczęście trafić na „okno pogodowe” podczas ataku szczytowego. Po noclegu w Erzherzog Johan Hütte (3454 m n.p.m.) bez trudu zdobyła oba wierzchołki. Mogliśmy obejrzeć zdjęcia ze szczytu pod symbolicznym krzyżem (Kaiserkreuz) ustawionym w 25 rocznicę ślubu Franciszka Józefa I z Elżbietą (Sissi) oraz przepiękne alpejskie panoramy. Dużym zaskoczeniem był brak innych wspinaczy. Wąską grań przed wierzchołkiem można było przejść w tym dniu bez oczekiwania w długiej kolejce. Wcześniej grupa próbowała zdobyć drugi co do wysokości szczyt w Wysokich Taurach – Großvenediger (3666 m n.p.m.). Niestety gęsta mgła spowodowała, że nieco zboczyli na lodowcu i dotarli na inny wierzchołek o wysokości ok. 3500 m n.p.m.
W następnym roku pogoda w partiach szczytowych zupełnie nie dopisała i skończyło się na „szkoleniu” na lodowcu.
Ozdobą prelekcji były piękne zdjęcia z Parku Narodowego Wysokie Taury, który jest największym obszarem chronionym w Austrii i całych Alpach (ok. 1800 km2) oraz z wysokogórskich schronisk alpejskich.

AZ
.

w trakcie prelekcji

stopka_gkk

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.