„Semper melior – zawsze lepszy” to wyróżnienie Wójta Gminy Kozy, które wręczane jest młodym kozianom. Wyróżnione osoby wykazują się nieprzeciętną postawą w swoim środowisku, wybijają się swoimi pasjami, podejściem do obowiązków, a prze wszystkim chęcią bycia lepszym w każdym działaniu.
Trzy postawy zostały dodatkowo nagrodzone: kultura i sztuka, pasja, człowiek. W tym roku wyróżnienia te trafią w ręce trojga uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Kozach, którzy są zarazem członkami Szkolnego Koła PTT „Halniaki”, działającego przy bielskim oddziale PTT. Z uwagi na sytuację pandemiczną nie zostały jeszcze wręczone osobiście przez wójta Jacka Kalińskiego, jednak pamiątkowe statuetki czekają już na: Zuzannę Masiak (wyróżnioną w kategorii „Człowiek”), Marcina Adamskiego (nominowanego w kategorii „Kultura i sztuka”) oraz Filipa Filarskiego (nominowanego w kategorii „Pasja”).
Zuzanna Masiak jest uczennicą klasy ósmej, która od czterech lat działa w Szkolnym Samorządzie Uczniowskim (w ubiegłym roku była Przewodniczącą Szkoły, a obecnie jest zastępcą). Od dwóch lat jest prezesem Szkolnego Koła PTT „Halniaki”, z którym od kilku lat regularnie chodzi na wycieczki górskie i uczestniczy w akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT”. Jest też aktywna sportowo: reprezentuje szkołę w pływaniu i lekkiej atletyce, chodzi na zajęcia SKS, a od niedawna jej pasją stało się morsowanie.
Zuzia jest także zastępową zastępu „Wydry” VI Beskidzkiej Drużynie Harcerskiej ZHR „Rzeka” w Bielsku-Białej, z którą podejmuje służbę innym ludziom, m.in. poprzez odwiedziny ludzi z kresów wschodnich w ramach akcji „Akcja paczka”, organizuje zbiórki dla zastępu, gdzie uczy młodsze druhny, m.in. pierwszej pomocy, terenoznawstwa, przyrodoznawstwa czy historii. W jej zastępie są trzy druhny, których rodzice są aktywnymi członkami bielskiego PTT.
Marcin Adamski jest uczniem klasy siódmej, który ma szerokie spektrum zainteresowań i podejmuje wiele działań, do których należą fotografia, muzyka i taniec oraz poezja. W szkolnych konkursach fotograficznych regularnie zdobywa nagrody („Szczęście i odwaga” – I miejsce, „Patriotyzm i samodyscyplina”, „Przyłapani na czytaniu” czy „Barwy jesieni” – II miejsca). Jest aktywny muzycznie, od trzech lat ucząc się gry na keyboardzie i perkusji w koziańskim „Fa-sol-la kids” oraz trenując breakdance w szkole tańca „Root Art”. Jako miłośnik poezji regularnie startuje w Gminnym Konkursie Poezji Patriotycznej, zajmując m.in. III miejsce w ubiegłej edycji i II miejsce w bieżącym roku. Jest też członkiem Szkolnego Koła Badaczy Kultury, chórku i zespołu wokalnego, ponadto pełni służbę liturgiczną przy ołtarzu. Nadmiar energii i resztę czasu poświęca na sport chodząc na zajęcia SKS i reprezentując z sukcesami szkołę (II miejsce w biegu na 1000 m podczas „Czwartków Lekkoatletycznych” w Bielsku-Białej) oraz turystykę w Szkolnym Kole PTT „Halniaki”. W ubiegłym roku szkolnym 2019/2020 otrzymał stypendium Wójta Gminy Kozy za wyniki w nauce.
Filip Filarski również jest uczniem klasy siódmej, a jego pasją są sport i turystyka, którą łączy z ochroną środowiska i pomaganiem innym. Przygodę ze sportem rozpoczął w 2014 roku, zapisując się do dziecięcej szkółki piłkarskiej Hattrik w Hałcnowie, później zainteresował się koszykówką, uczestnicząc wraz z drużyną Basket Hills z Bielska-Białej w wielu turniejach towarzyskich i rozgrywkach na terenie województwa śląskiego, a od 2019 jest licencjonowanym zawodnikiem klubu siatkarskiego UMKS Kęczanin Kęty, w którym gra w pierwszym składzie na pozycji blokującego. W ostatnim czasie wraz z drużyną zdobył brązowy medal Mistrzostw Małopolski Młodzików. Ponadto aktywnie bierze udział w zajęciach SKS i reprezentuje szkołę podczas „Czwartków Lekkoatletycznych” w Bielsku-Białej (II miejsce w skoku wzwyż). Zainteresowanie turystyką zaszczepiła w nim mama, a na pierwszą akcję „Sprzątamy Beskidy z PTT” Filip wybrał się wraz z grupą uczniów SP2 już w 2012 roku, mając 5 lat. Od 2016 roku jest członkiem Szkolnego Koła PTT „Halniaki”, a od 2 lat jego wiceprezesem. W ostatnim czasie, pomimo pandemii, nie zaprzestał wędrówek górskimi szlakami wchodząc w ciągu 2 miesięcy na 18 szczytów. Miłość do gór połączył z pomaganiem innym poprzez uczestnictwo w akcji #szczytnycel, gdzie zdobywanie szczytów zamienia się na punkty, a te na złotówki – uzbierana kwota zostanie przekazana na konto Fundacji „Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo”.
Serdecznie gratulujemy pasji oraz przyznanych wyróżnień naszym młodym turystom!
AK-F