W dniu 11 listopada, czyli w 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, a tym samym w 10. rocznicę „Biało-czerwonego wędrowania” z PTT, postanowiliśmy uczcić to – tak ważne dla nas, Polaków – wydarzenie, wycieczką górską na Hrobaczą Łąkę. Nazwa szczytu pochodzi od polany Hrobacza Łąka. Ze szczytu rozciąga się panorama na górę Żar, Babią Górę, Pilsko, Szczyty Beskidu Śląskiego, a pomiędzy nimi, przy dobrej widoczności, jak nam i dzisiaj towarzyszyła, możemy zauważyć nieśmiało wyłaniające się Tatry Zachodnie i Bielskich.
Pierwsze „Biało-czarowane wędrowanie” z PTT organizował Miłosz Zelek, a było to aż 10 lat temu na Leskowcu. Później wydarzenie gościło kolejno na Klimczoku (2014), Koziej Górze (2015), Szyndzielni (2016), Hrobaczej Łące (2017), Koziej Górze (2018), Leskowcu (2019), Błatniej i nie tylko (2020), bo z powodu pandemii koronawirusa byliśmy „gdzie się dało” oraz ponownie, już wszyscy razem na Błatniej (2021).
W naszej tegorocznej wycieczce od stacji kolejowej w Kozach uczestniczyły: Szkolne Koło PTT przy Szkole Podstawowej nr 3 w Bielsku-Białej, Szkolne Koło PTT „Groniczki” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kozach oraz licznie przybyli członkowie i sympatycy Oddziału. Przy Kapliczce „Pod Panienką” dołączyło SK PTT „Halniaki” z Szkoły Podstawowej nr 2 w Kozach, które było wcześniej zaangażowane w inne okolicznościowe wydarzenia na terenie Kóz. Każdy z nas postarał się aby uatrakcyjnić wycieczkę, mając ze sobą biało-czerwone akcenty oraz flagi Polski. Byli z nami też przewodnicy z Koła Przewodników przy bielskim oddziale PTT: Szymon Baron, Jan Nogaś, Wojciech Pająk i Miłosz Zelek.
O 9:30 wystartowaliśmy z Dworca PKP w Kozach, idąc zielonym szlakiem. Po około godzinie doszliśmy do Kapliczki Matki Boskiej Koziańskiej. Po krótkiej przerwie ruszyliśmy do kamieniołomu, gdzie Miłosz Zelek opowiedział historię tego miejsca. Kamieniołom w Kozach zlokalizowany jest na wysokości 600 m n.p.m. i powstał w latach 1910-1912, kiedy zaczęto tu wydobywać kruszywo dla celów transportu kolejowego i drogowego. Wyrobisko zostało wyłączone z użytkowania w latach 90. XX wieku. Nieczynny dziś kamieniołom odsłania półki skalne: piaskowców i łupków oraz niewielki, urokliwy staw. Z tego terenu rozciąga się panorama Beskidu Małego, Pogórza Śląskiego oraz doliny Górnej Wisły. Kamieniołom w Kozach to świetne miejsce dla spacerowiczów z dziećmi, pasjonatów turystyki rowerowej oraz miłośników psów – tych małych, jak i tych dużych.
Tutaj zatrzymaliśmy się na dłużej. Tradycyjnie odśpiewaliśmy pieśni legionowe: „My pierwsza brygada”, „Piechota”, „Przybyli ułani pod okienko”, a o 11:11 uroczyście zaintonowaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” – Hymn Polski.
Po odśpiewaniu hymnu przyszedł czas na jeszcze jeden, bardzo ważny punkt programu, a mianowicie oficjalne otwarcie zielonego szlaku na Hrobaczą Łąkę. Historię zielonego szlaku na Hrobaczą Łąkę oraz o tym jak powstawał nowo otwierany szlak opowiedział nam Szymon Baron. Odbyło się to w miejscu, w którym w zeszłym roku zakończyliśmy znakowanie pierwszego fragmentu szlaku. Wstęgę przecinała Agnieszka Handzlik z Urzędu Gminy Kozy – „dobry duch kamieniołomu”, a towarzyszyli jej: Szymon Baron i Jan Nogaś – prezes i wiceprezes Oddziału PTT w Bielsku-Białej oraz Łukasz Król – nowo wybrany prezes Koła PTT w Kozach. Dyplomy za zaangażowanie w wytyczenie i wyznakowanie szlaku dostali Łukasz Król, Paweł Stawiarz i Tomasz Węgrzyn, wszyscy z Koła PTT w Kozach. Dwóch naszych kolegów nie odebrało dyplomów z powodu nieobecności: Tomasz Marek Badur (O/Tarnów) i Norbert Owczarek (O/Bielsko-Biała). Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
Nie mogło zabraknąć czasu na pamiątkowe zdjęcie z biało-czerwonymi barwami. Zrobiliśmy je w kamieniołomie.
Ciesząc się z ciepłej i słonecznej pogody, po dość stromym podejściu zielonym szlakiem, dotarliśmy do celu – na podszczytową polanę pod Hrobaczą Łąką. Przy tradycyjnym ognisku z pieczeniem kiełbasek, gawędziliśmy i wspominaliśmy poprzednie „Biało-czerwone wędrowania” z PTT.
Niestety, słońce zaczynało chylić się ku zachodowi, a to był właśnie czas na pożegnanie się z uczestnikami „Biało-czerwonego wędrowania” z PTT. Grupy rozeszły się w różnych kierunkach. W dzisiejszym wydarzeniu wzięło udział 150 osób.
Do zobaczenia za rok na świętowaniu odzyskanej niepodległości podczas „Biało-czerwonego wędrowania” z PTT.
Gabriela Klimek