Gościnne mury Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej przez trzy dni gościły przewodników i ludzi gór, dzielących się swoim doświadczeniem i wspomnieniami górskimi z czterech kontynentów w ramach I Festiwalu Górskiego „U źródeł Białki”.
W dniach 7-9 października 2022 r. z inicjatywy przewodników z Akademickiego Koła Przewodników Górskich w Bielsku-Białej i Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej zorganizowany został I Festiwal Górski „U źródeł Białki”.
W piątek o godzinie 17:00 rozpoczął się wernisaż fotografii festiwalowej oraz możliwość zwiedzenia wystawy pokonkursowej „Beskidy w kadrze zatrzymanej”, a już pół godziny później pomysłodawca festiwalu Maciej Kozik w towarzystwie dyrektor GOK „Promyk” Agnieszki Sech-Brzóski uroczyście rozpoczął trzydniowe spotkanie podróżników.
Tego dnia mogliśmy posłuchać Franciszka Wawrzuty opowiadającego o niemal 30-letniej historii AKPG oraz Szymona Barona, który przybliżył historię i bieżącą działalność bielskiego oddziału PTT. O działalności Grupy Beskidzkiej GOPR i wybranych akcjach ratunkowych opowiedział ratownik GOPR Władysław Suchoń, będący zarazem członkiem AKPG i PTT.
Pierwszy dzień festiwalu zamykała prezentacja prezesa bielskiego oddziału PTT Szymona Barona, który przez dwie godziny opowiadał o wyprawie w rosyjski Ural Subpolarny – rejon, którego z uwagi na obecną sytuację geopolityczną prędko nie odwiedzimy.
Na sobotę, drugi dzień festiwalu zaplanowano 4 prelekcję. Zaczął Janusz Pilszak, który zabrał nas w podróż na Punta de Atacama zakończone wejściem na Ojos del Salado. O rowerowych podróżach po Rumunii oraz Bośni i Hercegowinie opowiadali Anna i Witold Smęderowie. Po tych prelekcjach wystąpił Łukasz Łagożny z Sanoka, zdobywca Korony Ziemi, który opowiedział o wejściu na Mount Everest od rzadko uczęszczanej strony tybetańskiej. Jego prezentacji towarzyszyła prezentacja sprzętu wysokogórskiego oraz promocja książki „Przepraszam za marzenia”. Program dnia kończył Łukasz Kornatka, który w drodze po Koronę Europy opowiedział o najwyższych szczytach Skandynawii.
W niedzielę od godziny 10, w ramach festiwalu, trwała zbiórka krwi przez krwiobus RCKiK Katowice, a już o 14 rozpoczął się blok sześciu prelekcji o górach świata. Na początek w niezbyt odległe od Polski góry zabrali nas Marek Żur (Gorgany i Czarnohora na Ukrainie) oraz Mariusz Kabut (góry Słowacji). Następnie przenieśliśmy się do Azji. Tadeusz Solecki opowiedział od jodze pod szczytami Himalajów oraz zabrał nas w podróż do źródeł Gangi. Pozostając na tym kontynencie, prezes AKPG Franciszek Wawrzuta opowiedział o górach Armenii i Gruzji. Jako ostatni gość wystąpił Grzegorz Holerek, który w wyjątkowo wesoły sposób zaprezentował wyprawę po górach Kanady. Było to godne podsumowanie festiwalu.
W ramach trzydniowego festiwalu zaprezentowanych zostało 15 prelekcji, podczas których mogliśmy się przenieść w góry Europy, Azji oraz obu Ameryk. Piękne zdjęcia, często uzupełniane interesującymi filmami z pewnością zainspirowały niejednego z uczestników I Festiwalu Górskiego „U źródeł Białki” do odbycia swojej górskiej przygody.
Trzy dni górskiej przygody minęły szybko, więc pozostaje mieć nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie, na II edycji Festiwalu. Dziękujemy za Waszą obecność i do zobaczenia!
SB