W dniu 13 grudnia 2023 roku odbyła się ostatnia w tym roku, organizowana przez PTT, wycieczka dla seniorów. Zaplanowana trasa miała mieć następujący przebieg:
Sanktuarium NMP na Jasnej Górce – Przełącz Ślemieńska – Grodzisko – Ostry Groń – Barutka – Rychwałdek.
Ale zacznijmy od początku. O godz. 7.45 na dolnej płycie dworca autobusowego PKS stawiła się nasza ekipa: 9 uczestników i nasz przewodnik Witold Kubik. Czekał już na nas bus. Ruszamy, humory dopisują, gorzej z pogodą. Postanawiamy dostosować trasę do pogody.
Pierwszy przystanek Gilowice. Zwiedzamy kościół parafialny pod wezwaniem Św. Anny i Św. Andrzeja Apostoła. Budynek kościoła został ufundowany przez dziedzica na Rychwałdzie, Krzysztofa Komorowskiego w 1547r. i stał w Rychwałdzie. W roku 1756 został przeniesiony do Gilowic. Zbudowano go z belek ciosanych na kant, otoczony jest oblamkami (ganki przy kościele), posiada wieżę czterograniastą a całość jest kryta gontem.
Po sesji fotograficznej ruszamy na cmentarz parafialny. Odwiedzamy grób Stanisława Pyjasa i odśnieżamy fragment płyty nagrobnej na której umieszczono epitafium:
„Ś.P. Stanisław Pyjas / Student V roku Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim zginął śmiercią tragiczną dnia 7 maja 1977 r. w Krakowie przeżywszy 24 lata. / Żyję, nie widząc gwiazd * Mówię, nie rozumiejąc słów * Czekam, nie licząc dni * Aż ktoś przebije ten mur”.
Po smutnej lekcji historii wracamy z cmentarza parafialnego do centrum Gilowic. Wstępujemy do kawiarenki na kawkę i ciasteczko. Za oknami pochmurnie i deszczowo, ale uśmiech gości na naszych twarzach.
Ruszamy w dalszą podróż w kierunku Ślemienia. Przystanek numer dwa to Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górce, której dawna nazwa to „Groń Komorków” lub Kumorkowe. Najpierw spacer pod górkę do groty z cudownym źródełkiem i figurą Maryi. Brak możliwości zwiedzenia sanktuarium wynagrodziły nam zachwycające widoki z przepiękną, zimową panoramą Beskidu Małego.
Po krótkiej sesji zdjęciowej ruszamy naszym wesołym busem dalej.
Trzeci przystanek to Etnopark, czyli Żywiecki Park Etnograficzny. Po zakupie biletów w cenie 11 PLN ruszamy na zwiedzanie 17 zabytkowych, unikalnych, obiektów architektury drewnianej. Zwiedzając poszczególne obiekty, wspominamy nasze dzieciństwo.
Był to ostatni punkt wycieczki. Wracamy do busa i ruszamy przez Żywiec do Bielska-Białej. Na dworcu PKS meldujemy się po godz. 13.
Długość pieszej wędrówki to ok. 5km.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo! Wielkie podziękowania dla kol. Witolda Kubika za wspaniały dzień i opiekę przewodnicką.
Jola Jankowska