Zaplanowana na sobotni, drugi dzień obchodów 100-lecia PTT O/Bielsko-Biała trasa wiodła szlakiem schronisk turystycznych wpisanych w historię Towarzystwa. Naszą grupę prowadzili przewodnicy: Wojtek Biłko i Martyna Ptaszek-Pabian. Zanim ruszyliśmy z Wapienicy – najbardziej na południe i zachód wysuniętej części Bielska-Białej należało sprawdzić stan osobowy wycieczki. Młodzież ze Szkolnego Koła PTT „Pionowy Świat” im. Piotra Morawskiego w Bielsku-Białej wykonała to zadanie kreatywnie, tworząc tzw. „bramkę” z rąk, pod którą każdy z nas musiał przejść i tym sposobem licznik wskazał właściwą liczbę uczestników.
Nasza trasa w Beskidzie Śląskim rozpoczęła się około godziny 9 rano i przebiegała z Wapienicy przez Palenicę, Wysokie, Przykrą, Błatnią, Stołów, Trzy Kopce, Klimczok, Szyndzielnię, Kołowrót i Przełęcz Kozią do Mikuszowic Śląskich. W trakcie wycieczki nasi przewodnicy zaskakiwali nas swoimi opowieściami. Już od początkowych metrów trasy, przechodząc nad zaporą im. Ignacego Mościckiego w Wapienicy – na Jeziorze Wielka Łąka mogliśmy wysłuchać ciekawej historii budowy i
położenia zapory, a także najważniejszych danych technicznych: długość muru zapory 309 m, wysokość 23 m, powierzchnia lustra wody 24 ha, objętość zgromadzonej wody 1,3 mln m3.
Pierwszym schroniskiem na naszej trasie było Schronisko na Błatniej leżące na wysokości 891 m. Schronisko powstało w latach 1925-1926. To obiekt z bogatą historią, w którą wpisała się również II wojna światowa. Zrujnowane przez Niemców na potrzeby budowy umocnień fortyfikacyjnych zostało rozebrane. Po wojnie Polskie Towarzystwo Tatrzańskie przystąpiło do jego odbudowy. Przy schronisku spotykamy koleżanki i kolegów z Oddziału PTT „MKG Carpatia” z Mielca. Nie obyło się bez wspólnych zdjęć grupowych.
W drodze przez Trzy Kopce mijamy ruiny dawnego schroniska, w którego historii swój wkład miało także Polskie Towarzystwo Tatrzańskie . Przez lata budynek ten stanowił stacje turystyczną Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Warto sięgnąć do tych opowieści na osobnych łamach. Podążamy dalej na Klimczok. Schronisko położone jest na stoku Magury na wysokości 1034 metrów i sąsiaduje z leżącym na przeciw szczytem Klimczoka 1117 m. Jego historia rozpoczyna się w 1872 roku od niewielkiego drewnianego schroniska „Klementynówka”, a potem rozwija się wplatając w swoje losy liczne rozbudowy, wojnę, pożary i również historie romantyczne. Pod szyldem PTT schronisko zaczęło funkcjonować od 1945 r.
Do schroniska na Szyndzielni w Beskidzie Śląskim docieramy o godzinie 14.30. Początek jego historii to rok 1896. Przebieg wojny odbił na nim swoje piętno, zresztą jak i na innych obiektach leżących wzdłuż linii frontu. Po wojnie Polskie Towarzystwo Tatrzańskie przyczyniło się do prostowania jego losów i odbudowy obiektu…
Końcowym odcinkiem trasy przez Przełęcz Kołowrót i dalej przemierzając Cygański Las i zarazem mocno przyspieszając, w ostatniej chwili zameldowaliśmy się na uroczystościach 100-lecia PTT O/Bielsko-Biała przekraczając progi Hotelu na Błoniach.
Naszą wędrówkę wynagrodziła pogoda. O tej porze roku polska złota jesień zdała egzamin i wpisała się idealnie w obchody rocznicowe PTT.
Tomek Muskała