„Ku naturze, czyli jak wykorzystać edukację przyrodniczą dla rozwoju regionu pogranicza” – seminarium polsko-słowackie – 9-10 kwietnia 2018 r.

Sześcioosobowa delegacja Oddziału PTT w Bielsku-Białej wzięła udział w dwudniowym polsko-słowackim seminarium pt. „Ku naturze, czyli jak wykorzystać edukację przyrodniczą dla rozwoju regionu pogranicza” zorganizowanym przez Babiogórski Park Narodowy we współpracy ze słowackim CHKO „Horna Orava” w dniach 9-10 kwietnia 2018 r.
W poniedziałek, wczesnym rankiem wybraliśmy się dwoma samochodami do Zawoi. Naszym celem był pensjonat Beskid w Zawoi Wilcznej, gdzie odbywały się wykłady oraz mieliśmy zapewnione noclegi i wyżywienie.
Tuż po 10 seminarium otworzył Dyrektor BgPN, dr Tomasz Pasierbek witając imiennie wszystkich przybyłych uczestników. Była to pierwsza okazja, by poznać się i dowiedzieć skąd przyjechali goście.
Po przywitaniu zostaliśmy zabrani na krótką wycieczkę na Przełęcz Przysłop i do klasztoru Karmelitów Bosych, skąd mieliśmy okazję oglądać przepiękną panoramę Babiej Góry oraz sąsiadujących z nią pasm Policy i Jałowca. Pogoda dopisywała nam od samego początku.
Przed południem udaliśmy się jeszcze w pobliże Hali Barankowej, gdzie odbyły się warsztaty edukacyjne w terenie. Zajęcia miały dodatkowo charakter integracyjny, bowiem pracowaliśmy w międzynarodowych zespołach polsko-słowackich. Z wykorzystaniem darów lasu tworzyliśmy wspólnie tor dla pięknej, bukowej kuli, która miała jak najwolniej stoczyć się do celu. Kolejna zabawa miała na celu puszczanie wodzy wyobraźni i stworzeniu w mniejszych grupkach makiet osady w niedalekiej przyszłości, oczywiście też z tego co znaleźliśmy w lesie. Część projektów przedstawiało nowoczesne obiekty o wysokich standardach z lądowiskami dla helikopterów, jednak większość z nich nawiązywała do korzeni – skromne drewniane chaty, wypas owiec, uprawa pól, warzywa, sady, pasieki, kuchnia domowa – wszystko nastawione na jakość, a nie ilość gości.
Czas obiadu oraz przerwy kawowe były doskonałą okazją do integracji ze Słowakami. Wymienialiśmy się spostrzeżeniami na temat najbardziej odmiennych słów w naszych językach. Szczególnie utkwiły mi w pamięci dwa – čučoriedka, czyli borówka oraz pažítka, czyli szczypiorek.
W dalszej części dnia wysłuchaliśmy dwóch wykładów: „Ochrona przyrody na pograniczu polsko-słowackim” oraz „Możliwości różnorodnego wykorzystania dziedzictwa przyrodniczego dla rozwoju regionu”.
Drugi dzień rozpoczął się od wykładu pt. „Obszary sieci Natura 2000 na obszarze pogranicza polsko-słowackiego – unikatowe dziedzictwo przyrodnicze”, po którym odbył się panel prezentacyjno-dyskusyjny. Mieliśmy okazję i przyjemność m.in. z twórcami ludowymi z okolic Zawoi: twórcami zabawek drewnianych ze Stryszawy, osobami tworzącymi piękne, ręcznie zdobione lukrem, domki z pierników, czy haftowane serwetki. Był i Baca, który zachęcał do odwiedzenia jego gospodarstwa w Zawoi, gdzie można samodzielnie zrobić oscypka, nakarmić zwierzęta gospodarskie i wydoić kozę oraz spotkać „prawdziwych” zbójników.
Po kolejnych dwóch wykładach pt. „Edukacja przyrodnicza dla najmłodszych i najstarszych – znaczenie dla dziedzictwa przyrodniczego” i „Edukacja a zrównoważony rozwój regionu” odbyła się prezentacja aplikacji mobilnej, z którą już niedługo turyści będą mogli wędrować po babiogórskich szlakach oraz obejrzeć mobilne laboratorium, w którym prezentowano spalanie w różnych rodzajach piecach oraz promowano korzystanie z ekologicznych źródeł ciepła.
Nasyceni wiedzą i ciekawymi pomysłami, z nowymi kontaktami wróciliśmy do Bielska-Białej i okolic późnym wieczorem.

Frytka
.

sześcioosobowa delegacja bielskiego oddziału PTT wraz z przedstawicielami BgPN

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2018, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.