Już po raz drugi w ostatnim czasie mieliśmy okazję w ramach cyklu „Wspaniały świat gór wysokich” podziwiać dokonania bielskich alpinistów. Z okazji jubileuszu 40-lecia Pierwszej Śląskiej Wyprawy w Hindukusz zorganizowanej przez Koło Beskidzkie Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej przy współpracy z Kołem Katowickim Klubu Wysokogórskiego prelekcję pt. „Langar Zom – Śląska Wyprawa w Hindukusz Wysoki” wygłosił prezes honorowy naszego Oddziału, Jan Weigel.
Celem wyprawy był masyw Langar Zom, będący w 1973 roku jednym z dwóch siedmiotysięczników Hindukuszu, na którym nie stanęli dotąd Polacy.
Mieliśmy okazję obejrzeć zdjęcia z podróży samochodem Star A29 przez Związek Radziecki i Iran do Afganistanu oraz wspinaczek w rejonie doliny Sar Shkahwr. Po okresie aklimatyzacji na szczytach pięcio- i sześciotysięcznych w dniu 10 września 1973 r. Mirosław Kuraś i Andrzej Popowicz dokonali pierwszego polskiego wejścia na szczyt Langar Zom Main (7070 m n.p.m.), a trzeciego w ogóle (po wyprawie niemieckiej z 1963 r. i wyprawie japońskiej z 1968 r.). Na szczyt ten weszli pięć dni później także Zbigniew Burczak, Feliks Köhler, Aleksander Pańków i Jan Weigel. Dodatkowo Tadeusz Dyczkowski i Jan Sieńczak zdobyli Langar Zom South (6850 m n.p.m.), a Krzysztof Kwiatkowski i Jan Majchrowicz weszli na szczyt Langar Zom East (7061 m n.p.m.).
Na koniec należy wspomnieć, że spośród 18 uczestników wyprawy „Hindukusz-73” aż ośmiu za sprawą naszego dzisiejszego prelegenta wstąpiło do reaktywowanego Oddziału PTT w Bielsku-Białej i często możemy ich spotkać na naszych prelekcjach, spotkaniach lub wycieczkach. Wielu z nich było obecnych także i dzisiaj, choć największym zaskoczeniem dla wszystkich była z pewnością obecność Mirosława Kurasia, który specjalnie na prelekcję zorganizowaną przez Bielski Klub Alpinistyczny we współpracy z naszym Oddziałem przyleciał z kanadyjskiego Vancouver.
SB
.