W piątkowy ranek wyruszyliśmy w góry. Jednak ten wyjazd miał inny niż zwykle charakter, co wydarza się w naszym Oddziale PTT od ponad dekady raz w roku. W Wielki Piątek udajemy się w miejsce dla nas szczególne – do Jurkowa, wsi położonej w Beskidzie Wyspowym u podnóża najwyższego szczytu tego pasma Mogielicy, by przeżyć jedyne w swoim rodzaju nabożeństwo wielkopostne. Po modlitwie, komunii św. i błogosławieństwie udzielonych w kościele MB Nieustającej Pomocy wyruszyliśmy w drogę na niebiesko oznaczonym szlakiem do 14 kapliczek, w których w obrazach przedstawione zostały stacje drogi krzyżowej. Nie stanowiły one dla nas tylko odtworzenia wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Ich bogata symbolika stała się podstawą do rozważań medytacyjnych. Wzbudzały w nas żal i współodczuwanie wobec ostatnich i najboleśniejszych cierpień Jezusa Chrystusa. Pozwalały i na refleksję nad naszym życiem. W milczeniu i zadumie pokonywaliśmy kolejne odcinki. W komplecie dotarliśmy do stacji 14, którą umiejscowiono na szczycie Mogielicy. Aura bardzo nam sprzyjała. Było zimno, pochmurno i od czasu do czasu padał śnieg. W partii szczytowej uzbierało się go kilkanaście centymetrów.
Po zakończeniu części religijnej i spożyciu skromnego postnego posiłku ruszyliśmy żółtym szlakiem do Słopnicy Królewskiej, skąd bus zabrał nas do Bielska-Białej.
By statystycznej tradycji stało się zadość dodam tylko, że w XXIII edycji tego wydarzenia wzięło udział 268 osób z Oddziałów PTT z Chrzanowa, Krakowa (reprezentowany przez Koło PTT z Oświęcimia), Mielca, Nowego Sącza, Tarnowa, Tarnobrzegu oraz Bielska-Białej (24 osoby).
Janusz Pilszak