Za sprawą pięknych opowieści oraz obrazujących je, zapierających dech w piersiach, zdjęć autorstwa Celiny Skowron uczestnicy niedzielnej multimedialnej prezentacji slajdów przenieśli się na ferraty we włoskich Dolomitach i austriackich Alpach. Spotkanie w ramach cyklu „Poznać świat” zorganizowane wspólnie przez Gminny Ośrodek Kultury w Buczkowicach oraz Bielski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego odbyło się 9 lutego br. o godz. 16:00 w sali wystawowej GOK.
Prelegentka, mieszkanka Bielska-Białej, jest członkinią PTT w Bielsku-Białej i wielką miłośniczką wspinaczki. Od 2007 roku uczestniczy w wyprawach na ferraty, a w niedzielne popołudnie opowiedziała słuchaczom o wszystkich trzydziestu, które zdobyła do tej pory. Prezentacja rozpoczęła się od demonstracji niezbędnego sprzętu wspinaczkowego tj. kasku i uprzęży, krótkiego omówienia podstawowych zasad wspinaczki oraz zapoznania się z oznaczeniami skali trudności, które kształtują się w przedziale od A do E, gdzie A oznacza trasę najłatwiejszą.
Po krótkim wprowadzeniu, przenieśliśmy się we włoskie Dolomity, tam we wrześniu 2007 roku prelegentka zdobyła swoją pierwszą ferratę – Klettersteig Rio Salagonni i od niej zaczęła się przygoda, która trwa do dziś. Spośród wszystkich, które przeszła, szczególnie ceni sobie następujące ferraty: Ramsauer Klettersteig, Col Rodella, Masarè, Brigatta Tridentina, Kronich Eisenweg, HTL Wels, Toblinger Knoten, Giovanni Lipella i Col dei Bos. Pani Celina opowiedziała nam o wielkich trudnościach, które trzeba pokonać podczas wspinaczki, a dzięki licznym ciekawym zdjęciom pokazała niebezpieczne, wymagające wielkiej odwagi i bardzo dobrej kondycji przejścia, w tym miejsca, które wymagały 1,5 metrowego skoku bez możliwości żadnego rozbiegu, albo rozwieszone nad przepaścią linowe mosty długości nawet 35 metrów. Nagrodą za wszelkie trudy i przezwyciężenie swych lęków była przepiękna alpejska przyroda i niezwykłe widoki rozciągające się ze zdobytych szczytów. W wyprawach, w których uczestniczyła pani Celina brało udział ok. 12-14 osób z Warszawy i Bielska-Białej, których rozpiętość wiekowa wynosiła aż 53 lata.
Wszystkim uczestnikom prezentacji bardzo szybko upłynął czas na słuchaniu opowieści podawanych w ciekawy i humorystyczny sposób. W spotkaniu wzięło udział trzydzieści osób, wśród których znaleźli się przewodniczący komisji oświaty, kultury, sportu i spraw społecznych gminy Buczkowice Stanisław Sowa oraz prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Nadzieja” w Buczkowicach Teresa Kluz.
JF
.