Ostatnie egzemplarze książek w promocyjnych cenach!

Informujemy, że posiadamy jeszcze na sprzedaż w promocyjnych cenach egzemplarze książek „Cap nie koza, czyli zrób ze mną, co chcesz” (30 zł) o członku naszego Oddziału, prof. dr. hab. n. med. Pawle Lampe oraz „Przeżyłem więc wiem” (35 zł) – wspomnienia znanego himalaisty lat 70. i 80. XX wieku – Ryszarda Szafirskiego, spisane i opracowane przez Klaudię Tasz. Szersze omówienie tych książek zamieszczamy poniżej.

Aktualizacja: Nie posiadamy już książek w dystrybucji!

Zarząd Oddziału
.

lampeIwona Kolasińska, Jolanta Pieczka
Cap nie koza, czyli zrób ze mną, co chcesz

format: 145 x 235 mm
objętość: 144 strony
okładka miękka ze skrzydełkami

Książka pt. „Cap nie koza, czyli zrób ze mną, co chcesz”, autorstwa Iwony Kolasińskiej i Jolanty Pieczki, to wywiad-rzeka z prof. dr. hab. n. med. Pawłem Lampe, przedstawicielem śląskiej szkoły chirurgicznej, twórcą jednego z najlepszych w Europie ośrodków chirurgii trzustki, przełyku i żołądka.
Profesor mówi o pokorze wobec biologii i nieuchronności śmierci. Książka jest refleksją nad przyszłością medycyny akademickiej w Polsce i zmianami w systemie służby zdrowia. – Tak to u nas dziwnie bywa, że trudna i „wielka” medycyna jest źle wynagradzana i przynosi straty. Powinna być zasada, że jakaś część pieniędzy za wykonanie operacji, wynikająca z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, trafia do zespołu operacyjnego. Dopiero resztę dzieli się na administrację, przeznacza na strzyżenie trawników wokół szpitala, ochronę itd. – mówi profesor i uzasadnia konieczność wprowadzenia poziomów referencyjnych na wzór ośrodków zachodnich.
Jaki jest profesor Lampe? To człowiek z pasją życia – wiecznie zaangażowany, dociekający prawdy, wciąż stawiający przed sobą nowe zadania. W dziedzinie chirurgii ciągle przekracza cienką linię, która odróżnia rzemieślnika od chirurga z fantazją. Prywatnie to zdobywca Monte Rose w Alpach Pienińskich, Tubkal, najwyższej góry północnej Afryki i wielu innych.
Umiłowanie natury spowodowało, że wytropił chałupę na Magurze, powyżej Rycerki Górnej, która stała się przytulnym uroczyskiem. Najważniejsza dla niego jest jednak rodzina. To chirurg-artysta – twierdzi żona – lubi barwnie opowiadać zabawne historyjki, dowcipy góralskie, śpiewać kolędy w czasie świąt i świetnie się bawić.
Profesor jest szybkim i odważnym chirurgiem. Pewne choroby można zoperować, innych nie. Ale znamy swoiste credo profesora, że to, czy guz jest resekcyjny zależy nie od jego wielkości tylko od temperamentu chirurga – mówią podwładni. – To uroczy mężczyzna o wielkim sercu, w którym jest miejsce dla rodziny, przyjaciół, koleżanek, kolegów i pacjentów – dodają przyjaciele.
Prof. dr hab. n. med. Paweł Lampe od 16 lat kieruje Katedrą i Kliniką Chirurgii Przewodu Pokarmowego Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracuje w Klinice od początku jej powstania, czyli od prawie 40 lat. Pierwszy w Europie zastosował technikę laparoskopową dysekcji węzłów chłonnych tylnego śródpiersia od strony rozworu przełykowego w chirurgii raka przełyku. Obecnie wykonuje najwięcej operacji raka trzustki.
Jest członkiem: Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, Prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, a także Bielskiego Klubu Alpinistycznego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego – Oddział w Bielsku-Białej (informacja ze strony www.ikamed.pl).

.

szafirskiRyszard Szafirski
Przeżyłem więc wiem

format: 163 x 235 mm (B5)
objętość: 288 strony
okładka miękka ze skrzydełkami
cena detaliczna: 44,90 zł

„Przeżyłem, więc wiem” to książka zarówno dla osób, które z górami nie mają nic wspólnego, jak i dla znawców historii ich podboju.
Ryszard Szafirski, alpinista i himalaista „z najwyższej półki”, ujawnia przemilczane fakty związane z legendarnymi wyprawami lat 1960-1981 i obala krążące w środowisku  mity. Zebrane w tej książce historie można zazwyczaj usłyszeć tylko na prywatnych spotkaniach taterników, alpinistów i himalaistów.
Światowy poziom opisanych w książce osiągnięć i ich niezwykłą wartość sportową można docenić dopiero z perspektywy czasu: do dziś nie zostały powtórzone. W 1980 roku Polacy, jako pierwsi, zdobyli Everest zimą. Również północny filar Eigeru należy do Polaków, a na południowej ścianie Annapurny Zakopiańczycy wytyczyli jedną z trudniejszych himalajskich dróg i nazwali ją imieniem Jana Pawła II. Próby innych himalaistów na dziewiczym Peak 29 zakończyły się tragicznie – ostatecznie zdobyli go Zakopiańczycy.
Dzięki „Przeżyłem…” możemy spojrzeć na najważniejsze górskie sukcesy Polaków z perspektywy człowieka, który miał w nich swój niemały udział. Czasem jest to opowieść bardzo prywatna, wręcz intymna, a wspomnienia dotyczą zdarzeń i śmiesznych, i dramatycznych.
Odsłaniając kulisy poważnej górskiej działalności, Ryszard Szafirski nie stroni od trudnych tematów: imprez, miłości spotkanych w dalekich krajach, refleksji nad relacjami z najbliższymi i ze wspinaczkowymi partnerami. Specyfika opisanych wyjazdów tworzyła też szereg niespodziewanych czasem pikantnych sytuacji, które pozwalają lepiej zrozumieć realia tamtych czasów.
Atutem książki jest bardzo duża ilość oryginalnych kolorowych zdjęć z najważniejszych wypraw w góry wysokie. Są niezwykłej urody, a większość dotąd nie była publikowana. Twórcą historycznych fotografii jest Ryszard Szafirski, który był zawodowym fotografem i współpracował z TVP. W książce wykorzystano też współczesne zdjęcia Tatr i Dolomitów innych autorów (informacja ze strony www.annapurna-info.pl).

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.