W dniu 14 listopada 2015 roku w grupie liczącej około 30 osób wyruszyliśmy z Bielska-Białej, by zwiedzać zabytki Pętli Beskidzkiej, czyli miejscowości: Wisła, Istebna, Koniaków i Żywiec.
Pierwszym naszym celem była Wisła, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Beskidzkie, którego siedzibą jest budynek dawnej karczmy z 1794 roku. W ekspozycji stałej są podstawowe działy kultury materialnej górali śląskich jak: pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna oraz narzędzia rolnicze. Atrakcyjne było wnętrze dawnej kurnej chaty, który stanowi przykład starodawnego góralskiego domu krytego gontem z izbą, sienią na środku, w której znajduje się dymny piec, z którego dym wydobywał się właśnie do tej izby, ponieważ nie posiadał komina.
Następnie udaliśmy się do Zameczku Prezydenta, gdzie po wnikliwej kontroli na wejściu mogliśmy rozpocząć zwiedzanie. Zameczek został wybudowany w latach 1929-1931. Wewnątrz, na parterze, znajduje się ogromna weranda, gdzie wiszą chromowane lampy i żyrandole. Naprzeciwko werandy znajdują się dwa bliźniacze pokoje kominkowe. Na drugim piętrze mieści się gabinet prezydenta Mościckiego. Na przeciwko gabinetu znajduje się salon kąpielowy z oryginalnym wyposażeniem. Stoi tu wielka umywalka, bidet i potężna wanna z wielką jak hydrant baterią. Obok Zameczku znajduje się Kościół p.w. Świętej Jadwigi Śląskiej.
Kolejnym etapem naszej wyprawy był przejazd do Istebnej, gdzie zwiedziliśmy centrum wsi – Kościół pw. Dobrego Pasterza z płytą poświęconą Jerzemu Kukuczce, który został wybudowany w latach 1792-1794 na miejscu wcześniejszej drewnianej kaplicy z roku 1720 oraz dodatkowo ośrodek edukacji ekologicznej.
Po drodze, będąc w Koniakowie, odbyliśmy spacer na punkt widokowy Koczy Zamek po czym udaliśmy się do Żywca, gdzie naszym kolejnym celem było Muzeum Browaru Żywieckiego. Budowę Browaru rozpoczęto w 1852 roku, natomiast oficjalna rejestracja nastąpiła w 1856 r. i właśnie ta data widnieje na etykietach piw z Żywca. Własnością Habsburgów miał on pozostać do 1939 roku, kiedy przejęły go niemieckie władze okupacyjne. Po II wojnie światowej browar upaństwowiono. W Żywcu do dziś stoi wiele budynków z oryginalnej XIX-wiecznej zabudowy browaru. Do podróży w przeszłość zaprasza wehikuł muzeum, które jest ulokowane w dawnych piwnicach fermentacyjnych i leżakowych. Wydzielono tutaj 18 pomieszczeń, w których w interesujący sposób prezentuję się historię ważenia piwa w Żywcu oraz metody jego produkcji. Na zakończenie dorośli mogli zrelaksować się przy degustacji piwa, a dla dzieci przewidziano sok.
Po kilkugodzinnej wycieczce czas było wrócić do domu.
Monika G.
.