W kolejny podróżniczy wtorek, 26 marca 2024 r. klub osiedlowy „Karpatek” gościł Roberta Słonkę, znanego przewodnika, autora książki „Zaginione wioski Żywiecczyzny” i licznych publikacji na temat Żywca i okolic, a także twórcę autorskiego programu związanego z góroterapią, który prowadzi w Pewli Wielkiej z grupą osób niepełnosprawnych. Tematem prelekcji były Pireneje. Autor trafił w te góry za sprawą wygranej w konkursie czasopisma NPM w 2011 roku. Celem konkursu było udowodnienie dlaczego góry są lepsze od morza. I Robert to udowodnił a w nagrodę został zaproszony na wyprawę .
Najpierw przedstawił nam Pireneje z lotu ptaka. Jest to łańcuch górski oddzielający Francję od Hiszpanii ciągnący się na długości ok. 450 km, o szerokości od 50 do 150 km. Na jego terenie znajduje się miniaturowa Andora, o której Robert wspomni na zakończenie prelekcji. Wędrówka rozpoczęła się od cyrku lodowcowego Gavarnie, który położony jest w środkowych Pirenejach na terenie Parku Narodowego. Jest on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej charakterystycznymi punktami tego rejonu są wodospad Gavarnie i wrota Rolanda – charakterystyczna szczerba w górotworze na granicy francusko-hiszpańskiej. O ile dotarcie do cyrku Gavarnie było stosunkowo proste to już wspinaczka na wrota Rolanda nie była łatwa, choćby ze względu na ogromny upał. Ale uczestnicy dali radę.
Kolejne dni upłynęły na podziwianiu oszałamiających widoków górskich, licznych jezior, ciekawej roślinności wysokogórskiej a na końcowym etapie zwiedzaniu znanej miejscowości pielgrzymkowej – Lourdes.
W roku ubiegłym autor prelekcji wraz z kolegą wybrał się do Andory leżącej w samym centrum Pirenejów. Zdobyli szczyt Coma Pedrosa wznoszący się nad doliną Andory na wysokość 2942 m n.p.m. Zadziwiająca rzeczą był fakt, że podczas wyprawy nikogo nie spotkali, również miejscowe schronisko było całkowicie pozbawione turystów.
Dziękując Robertowi za bardzo ciekawą prelekcję wyrażamy nadzieję na kolejne spotkania.
Teresa Kubik