W dniu 10 października 2023 r. w klubie osiedlowym Karpatek miała miejsce prelekcja z wyprawy do północnej Toskanii, którą w bardzo interesujący sposób przedstawił Paweł Kliś.
Autor w czerwcu 2016 roku po przebyciu 1300 km z Katowic do miejscowości Pescia w regionie Toskania, w prowincji Pistoia zatrzymał się w hotelu o nazwie San Lorenzo. Obiekt ten był w przeszłości miejscem, gdzie wytwarzano papier i do dziś w jego wnętrzach zostały zachowane oryginalne urządzenia z tego okresu. W odległości 20 kilometrów znajduje się miejscowość Collodi i tam nasz prelegent w pierwszej kolejności udał się na zwiedzanie. Miejscowość ta jest związana z włoskim pisarzem Carlem Collodim (właściwe nazwisko Lorenzini), twórcą znanej postaci Pinokia. W miasteczku wyeksponowane są ciekawe rzeźby związane z książką o tym sympatycznym drewnianym chłopczyku. Kolejną ciekawostką w tej miejscowości jest willa Garzoni wraz z otaczającymi ją wspaniałymi ogrodami. W tej chwili jest własnością Narodowej Fundacji Carlo Collodi.
Kolejna miejscowość to Vinci, miejsce narodzin genialnego Leonardo da Vinci, gdzie w otwartym w roku 1953 muzeum można zobaczyć m.in. drewniane rekonstrukcje maszyn oraz kopie obrazów i fresków tego najwszechstronniej uzdolnionego twórcy w historii.
Nieopodal miejscowości Lucca w otoczonej zalesionymi górami dolinie Garfagnana znajduje się Ponte del Diavolo (Most Diabelski), z którego powstaniem wiąże się ciekawa legenda. Otóż architekt, który nie mógł sobie dać rady ze skomplikowaną konstrukcją mostu napotkał diabła, który obiecał mu dokończyć budowę w zamian za duszę pierwszej istoty, która nim przejdzie. Architekt przechytrzył diabła w ten sposób, że jako pierwszą istotę skierował na most… świnię.
Następnie nasz podróżnik odwiedził kopalnię marmuru w Carrarze. Pobliskie Alpy Apuańskie z najwyższym szczytem Monte Pisanino (1946 m n.p.m.) nie należą wprawdzie do pasma Alp, ale robią ogromne wrażenie za sprawą olśniewająco białego marmuru z którego są zbudowane.
Miejscowość Lucca to przepiękne, średniej wielkości miasto z mnóstwem ciekawych obiektów do obejrzenia. Są to między innymi: liczne kościoły – San Michele in Foro, San Frediano, katedra San Martino, Chiesa di San Francesco, a także plac San Michele i Torre Guingi – wieża, na szczycie której rosną dęby.
Z Lukki pochodzi znany kompozytor operowy Giacomo Puccini – autor m.in. Toski, Cyganerii, Madame Butterfly.
Ale niewątpliwie najciekawszą atrakcją tej podróży była Piza, położona urokliwie nad rzeką Arno, oddalona od wybrzeża Morza Tyrreńskiego zaledwie o 13 km. Dowiedzieliśmy się, że kiedyś leżała nad samym morzem, ale zamulenie spowodowało, że oddaliła się znacznie od wybrzeża. Najciekawszym tłumnie odwiedzanym miejscem jest Campo dei Miracoli (Pole cudów). Jest to ogromny plac, na którym znajdują się cztery arcydzieła architektury średniowiecznej: katedra, baptysterium, osławiona kampanila, zwana Krzywą Wieżą oraz cmentarz. Sama Krzywa Wieża (Torre Pendente di Pisa) jest budowlą, którą zaczęto budować w roku 1173, jednakże ze względu na obsuwanie się piaszczystego gruntu, na którym jest posadowiona zaczęła się przechylać. Budowę zawieszono więc na 100 lat. Najnowszy etap „prostowania” wieży pochodzi z roku 1993. Wtedy to po jej północnej stronie ustawiono obciążenie ze sztab ołowianych co doprowadziło do zmniejszenia przechyłu.
Prelekcja Pawła Klisia była niezmiernie ciekawa i mamy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie usłyszymy równie interesujące opowieści w naszym klubie osiedlowym.
Teresa Kubik