Sesja popularnonaukowa z okazji 100 rocznicy utworzenia Sekcji Ochrony Tatr Towarzystwa Tatrzańskiego oraz 20-lecia utworzenia MAB – Zakopane – 5-6 października 2012 r.

W dniach 5 i 6 października 2012 r. uczestniczyłem w sesji popularnonaukowej z okazji 100 rocznicy utworzenia Sekcji Ochrony Tatr Towarzystwa Tatrzańskiego oraz 20-lecia utworzenia MAB. Była to druga część spotkań poświęconych powstaniu tak ważnych organizacji dla Tatr i ich przyrody.
Organizatorami byli: Muzeum Tatrzańskie, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Fundacja im. Zofii i Witolda Paryskich oraz Tatrzański Park Narodowy, który udostępnił w tym celu pomieszczenia w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ul. Chałubińskiego w Zakopanem. W przerwach można było zapoznać się z wystawą poświęconą życiu i działalności pp. Paryskich. Inna wystawa przedstawiała historię polskiego rodu Łaskich w Kieżmarku.
Gospodarzem spotkań był dyrektor TPN, a sesja została podzielona na 2 części; pierwszego dnia mówiono o tym „co było”, drugiego dnia o tym „co jest” w Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym.
Swoje wystąpienia przedstawiali naukowcy, wybitni fachowcy w swoich dziedzinach poświęconych Tatrom i ich przyrodzie, a także praktycy – naukowcy z TPN. Wystąpiło 3 byłych dyrektorów TPN ze wspomnieniami o swojej pracy w TPN od początku powstania. Zaproszeni znani i wybitni przyrodnicy – pracownicy słowackiego TANAP-u mówili m.in. o kozicy w Tatrach i badaniach naukowych w Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery Tatry.
Dyskusje prowadzone po wystąpieniach ciągnęły się poza przewidziany czas i były czasami dość ostre.
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, współorganizator, zaznaczyło swoją obecność podczas sesji głównie przez obecność członków z Oddziału Łódzkiego, Tarnowskiego, Krakowskiego, Radomskiego i skromnie Bielskiego.
Jako pierwsza referat pt. „Etyczne aspekty ochrony przyrody gór do czasów powstania Sekcji Ochrony Tatr Towarzystwa Tatrzańskiego” wygłosiła Antonina Sebesta z Oddziału w Krakowie.
Zaraz po niej swoje wystąpienie mieli koledzy z Tarnowa. Wiceprezes Oddziału – Janusz Foszcz i ksiądz ze zgromadzenia Ojców Filipinów – Robert Piechnik przedstawili postać księdza Bogusława Królikowskiego z tego zgromadzenia. Ksiądz jest patronem Oddziału PTT w Tarnowie i jednym z twórców idei parku narodowego w Tatrach.
Barbara Morawska-Nowak (O/Kraków) w swym wystąpieniu mówiła o działaniach Koalicji na Rzecz Ratowania Przyrody i Krajobrazu Tatr wobec projektów Olimpiady Zimowej oraz bieżącym udziale w niej PTT.
Nie sposób wymieniać wszystkich tematów i prelegentów, których było 26, lecz uważam, że było to bardzo ważne, ciekawe i pożyteczne przedsięwzięcie i przyczyni się do tego, na czym nam bardzo zależy, do zachowania Tatr i ich przyrody dla następnych pokoleń.

Jan Nogaś
.

przedstawiciele Oddziałów PTT na sesji popularno-naukowej w Zakopanem

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2012. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.