Spotkanie opłatkowo-noworoczne PTT – 5 stycznia 2023 r.

Nowy rok zaczęliśmy wspólnie od spotkania opłatkowo-noworocznego, które odbyło się 5 stycznia w Kozach. Lokalizacją spotkania było piękne, historyczne miejsce – pałac Czeczów w Kozach. Spotkanie to odbyło się dzięki uprzejmości i na zaproszenie Koła PTT w Kozach, które prężnie działa już od 10 lat wraz z aktywną młodzieżą szkolną oraz nowym prezesem tegoż koła Łukaszem Królem.
Szymon Baron – prezes bielskiego Oddziąłu PTT – przedstawił nam prezentację zdjęć z wycieczek organizowanych przez PTT oraz imprez towarzyszących. Działalność PTT to nie tylko wycieczki, to również akcje: „Sprzątanie Beskidów z PTT”, udział w „Czystych Tatrch”, liczenie zwierzyny w BgPN i wiele innych… W czasie oglądania prezentacji wspominaliśmy wspólnie przebyte szlaki oraz dyskutowaliśmy nad ciekawymi celami na nowe górskie wycieczki. Oczywiście, nie zabrakło przy tym świetnego humoru.
Na spotkaniu, oczywiście, nie mogło zabraknąć gospodarzy spotkania, wspomnianego już prezesa Koła PTT w Kozach, Łukasza Króla, sekretarz Ani Stawiarz, członka zarządu Grzegorza Ryszawego oraz nieocenionego Miłosza Zelka.
Źródła historyczne dotyczące pałacu są skąpe. Przypuszcza się, że został postawiony przez krakowską rodzinę Jordanów, której własnością Kozy były od 1749. Od ok. 1850 r. wieś należała do Józefa Karola Humborga, a potem do Stanisława Kluckiego. Następnie przeszła we władanie baronów Czecz de Lindewald, którzy przebudowali pałac na swoją siedzibę rodową, nadając mu obecny klasycystyczny kształt. W posiadaniu rodu Czeczów majątek był do końca II wojny światowej, kiedy to pałac zajęli żołnierze Armii Czerwonej kompletnie go dewastując. Zrujnowaną posiadłość ostatni z rodu Czeczów – Stanisław przekazał na własność gminie. Pałac był przez pewien czas wykorzystywany w różnych celach, np. jako apteka, sala porodowa i świetlica środowiskowa. Zabudowania były też wynajmowane przez prywatnych przedsiębiorców. W końcu budynek pałacu został opuszczony i niszczał. W 2011 rozpoczął się kompletny remont pałacu i parku przy dofinansowaniu unijnym, który zakończono w grudniu 2013. W 2015 odbyła się rewitalizacja parku pałacowego i usytuowanej w nim lodowni. Budynek jest obecnie wykorzystywany m.in. na działalność kulturalną. Znajdują się w nim biblioteka, sale wystawowe, plastyczne, a także sala ślubów, prowadzone są prelekcje, wystawy i koncerty. W pałacu znajduje się też siedziba Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz.
W parku dworskim rośnie okazały, jeden z najstarszych w Polsce, ponad dwustuletni platan, który w 2012 r. otrzymał tytuł „Drzewo Roku” w konkursie ekologicznym zorganizowanym przez Klub Gaja. Park dworski jest częstym miejscem spacerów mieszkańców Kóz, gdyż obok znajduje się kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.
Tradycyjnie zaśpiewaliśmy kilka popularnych kolęd przy akompaniamencie Wacława Morawskiego oraz jego historycznej, 90-letniej heligonki. Raczyliśmy się przepysznym ciastem – dziękujemy Sebastianie, ciasteczkami i kawą, a dzieląc się opłatkiem, życzyliśmy sobie niezwykłych wrażeń na nowych szlakach.

Gabriela Klimek

tym razem gościliśmy w Pałacu Czeczów w Kozach

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2023. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.