Za nami dwudziesty ósmy wyjazd z podopiecznymi Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia w ramach cyklu wycieczek „Zamiast klawiatury nasze piękne góry”. Młodzież z placówek w Kętach, Pszczynie i Żywcu wędrowała Głównym Szlakiem Beskidzkim na odcinku od Komańczy do Tarnawki. Oddział PTT w Bielsku-Białej jest partnerem tego przedsięwzięcia, wspomagając młodych turystów przewodnicko i organizacyjnie. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z obu dni tej wycieczki:
W sobotę, 26 października 2024 r. kontynuowaliśmy wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy około 10:50 w Komańczy, skąd udaliśmy się w stronę szczytu Popowej (667 m n.p.m.). Podczas drogi podziwialiśmy niesamowite widoki, a pogoda była bardzo sprzyjająca. Naszym kolejnym punktem był Wahalowski Wierch (666 m n.p.m), z którego podziwialiśmy piękne widoki. Trasa, którą pokonywaliśmy, nie sprawiała trudności dla całej grupy i każdy bardzo dobrze sobie z nią radził. Kolejnym punktem na naszej trasie była Ruda (701 m n.p.m.), skąd po krótkiej przerwie wyruszyliśmy na najwyższy tego dnia szczyt Tokarnii (778 m n.p.m.). Później rozpoczęliśmy zejście do busa, przechodząc przez Przełęcz Pod Tokarnią.
Na całej trasie podziwialiśmy piękne pejzaże złotej, polskiej jesieni oraz leśne ścieżki obficie pokryte pięknymi pomarańczowymi liśćmi.
W końcu dotarliśmy do celu, którym była Wola Piotrowa, a skąd odebrał nas bus i pojechaliśmy do zajazdu Zacisze w Rymanowie-Zdroju. Dystans pokonany tego dnia wyniósł około 17,7 km, a nasa grupa pokonała go w 6:30 godz. Co ciekawe, na całej trasie suma podejść wynosiła łącznie 614 m.
Kacper, Pszczyna
Po noclegu i śniadaniu w Zajeździe Zacisze w Rymanowie-Zdroju wyruszamy w drogę do Woli Piotrowej, skąd zaczniemy drugi dzień wędrówki Głównym Szlakiem Beskidzkim.
Najpierw żółtym szlakiem musimy podejść do Przełęczy pod Tokarnią, gdzie wczoraj zakończyliśmy przejście odcinka Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Trasa piesza z Woli Piotrowej do Puław to malownicza wędrówka o długości około 15 km, która zajmuje około 5 godzin. Na szlaku można podziwiać piękny krajobraz złotej, polskiej jesieni. W końcu docieramy na szczyt Skibców, osiągając najwyższą tego dnia wysokość 775 m n.p.m. Trasa jest umiarkowanie wymagająca, idealna dla osób lubiących aktywność na świeżym powietrzu. Na widokowych polanach mamy możliwość odkrywania uroków okolicy.
Na końcu szlak prowadzi do Puław Górnych, a następnie do Puław, gdzie kończymy naszą weekendową wędrówkę na GSB.
Agnieszka, Kęty