W połowie września br. ukazał się 25. tom „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego” – można go nazwać jubileuszowym. O czym tym razem przeczytamy?
Dział wiodący przedstawia niektórych ludzi nauki i ich górskie pasje poznawcze. W roku 2017 mija 100 lat od daty śmierci wybitnego fizyka profesora Mariana Smoluchowskiego, wielkiego polskiego uczonego, którego życiową pasją były góry. Z tego powodu 25. tom „Pamiętnika PTT” poświęcony został w temacie wiodącym ludziom nauki i gór, a w tym wybitnemu uczonemu i człowiekowi gór Marianowi Smoluchowskiemu, członkowi Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. I właśnie artykułem
o pięknym tytule „Między górami a błękitem nieba”, Janusz Machulik opowiada o tym wybitnym człowieku i o jego pasji górskiej. Prof. Jerzy Lefeld pisze o działalności wybitnych geologów tatrzańskich, Mieczysławie Limanowskim i Ferdynandzie Rabowskim, którzy chcieli odpowiedzieć na pytanie, jak powstały Tatry, a Barbara Morawska-Nowak opowiada o innym geologu i obrońcy przyrody, Wiktorze Kuźniarze, którego argumenty powstrzymały budowę kolejki linowej na Świnicę w przededniu I wojny światowej. Kolejno hydrobiolog dr Andrzej Kownacki przybliża nam „Tajemniczy świat glonów wód tatrzańskich”, natomiast Antonina Sebesta przybliża sylwetkę filozofa prof. Tadeusza Czeżowskiego, przedwojennego prezesa PTT w Wilnie.
W dziale Człowiek i góry, Wojciech Szatkowski znawca
i praktyk narciarstwa górskiego o wybitnym taterniku i narciarzu, założycielowi i pierwszym kierowniku Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pisze w artykule pt. „Działalność taternicka i narciarska Mariusza Zaruskiego”. Zbigniew Jaskiernia przypomniał sylwetkę ks. Józefa Stolarczyka w 200. rocznicę jego urodzin w artykule: „Człowiek, który odmieniał ludzi”. Opublikowane zostały także wspomnienia Stanisława Wasilewskiego z przedwojennych wędrówek, szczególnie w Karpatach Wschodnich.
W dziale Dziedzictwo, Wojciech Gąsienica-Byrcyn w artykule „Polowace zdobywcami tatrzańskich szczytów” pisze, że byli oni pionierami eksploracji Tatr, a następnie przewodnikami tatrzańskimi. Natomiast Jan Skłodowski w artykule. „Podoliniec – spiski Oxford” przedstawił rolę jaką tamtejszy klasztor pijarów odegrał w rozwoju nauki i szkolnictwa do czasów rozbiorów Polski.
W dziale Ocalić od zapomnienia prezentujemy artykuł Józefa Durdena pt. „Cmentarz symboliczny w Tatrach”. To cmentarz pod Osterwą w Tatrach słowackich, na którym stale przybywa pamiątkowych tablic, także polskich, ludzi, którzy zginęli w górach świata, także tych najwyższych.
Wreszcie w dziale Varia Robert Słonka pisze refleksyjnie o Beskidzie Niskim przez który przetoczył się w XX wieku walec historii.
Tradycyjnie nie brakuje bogatego zestawu rocznic, recenzji zapoznających czytelników z nowymi górskimi książkami i rocznikami czy kroniki żałobnej.
Kronika przedstawia końcowy etap działalności Zarządu Głównego IX kadencji w pierwszym półroczu 2016 roku i działalność nowego Zarządu Głównego X kadencji w drugim półroczu 2016 roku oraz działalność oddziałów i kół w roku 2016. Zawartość tomu dopełnia omówienie wydawanych przez niektóre oddziały biuletynów i wydawnictw związanych z ich działalnością.
Zainteresowanych nabyciem tomu w cenie 25 zł prosimy o kontakt z Szymonem Baronem (tel.: 661-536-667, e-mail: szymek@ptt.org.pl). Uwaga! Oddział PTT w Bielsku-Białej nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej.
Zarząd Oddziału
.
Pamiętnik PTT – Członkowie PTT na szczytach nauki, tom 25 za rok 2016. Kraków 2017. Stron 368.
Redaktor naczelny – Barbara Morawska-Nowak, redaktorzy tomu – Barbara Morawska-Nowak i Józef Haduch, redakcja językowa – Katarzyna Wilusz i Grażyna Jedlikowska, skład – Katarzyna Wilusz, projekt okładki – Nikodem Frodyma, druk – Ipress Studio, Chełmiec.