„Wyspy greckie” – prelekcja Wiesławy Rusin i Andrzeja Chrobaka – 19 listopada 2013 r.

Za oknem zimny wtorkowy wieczór, grupa słuchaczy zebrała się w Oddziale PTT w Bielsku-Białej, aby posłuchać kolejnej prelekcji w tym roku. Tym razem nasz kolega Andrzej Chrobak wraz z żoną postanowili „zabrać” nas w cieplejsze klimaty, kierując swoje i nasze myśli ku wyspom greckim. 😉
Wysp greckich jest w zależności od przyjętego kryterium od 1500 do 3500. Dzisiaj mieliśmy okazję poznać cztery z nich.
Na początek opowieści nasi prelegenci wybrali wyspę Kalimnos, którą odwiedzili w tym roku. Słynie ona z połowu gąbek, lecz jeśli chodzi o infrastrukturę turystyczną jest słabo rozwinięta. Jedyną atrakcją są liczne magazyny i sklepy z gąbkami oraz unikatowe Muzeum Poławiaczy Gąbek. Skromne, lecz interesujące zbiory muzeum obrazują wielusetletnią historię tego zajęcia. Również i my mieliśmy okazję zobaczyć, a nawet i dotknąć gąbek przywiezionych z tej wyspy. Wyspa jest także atrakcyjną dla osób lubiących wspinaczkę górską.
Z wyspy Kalimnos myśli przenieśliśmy w jeszcze cieplejsze klimaty, a mianowicie na wyspę Nisiros (odwiedzoną też w tym roku). Krajobraz wyspy jest górzysty, a pośrodku niej znajduje się krater wulkanu. Wulkan jest obecnie słabo aktywny (nie wybucha), ale w jego kraterze znajdują się fumarole – wydostają się z niego gazy oraz para wodna. Nasi prelegenci mieli okazję wejść do tego krateru. Patronem wyspy jest święty Nikita, a znajdują się na niej także cztery monastery greckiego kościoła prawosławnego.
Kolejną z przedstawionych nam wysp była Samotraka (odwiedzona w 2012 roku). Z tej wyspy pochodzi słynna rzeźba Nike, którą można oglądać w podparyskim Luwrze. Wyspa ta ma charakter górzysty, a jej najwyższym szczytem jest Fengari (1611 m n.p.m.).
Ostatnią z przedstawionych nam wysp greckich było Santorini – wulkaniczna wyspa (odwiedzona w 2010 roku). Z uwagi na sąsiedztwo wulkanu na większości plaż wysp Santorynu występuje wulkaniczny piasek o kolorze czarnym (na niektórych czerwonym).
Z uwagi na to, że Wiesława Rusin, żona Andrzeja, jest autorką przewodników po Grecji, nasi podróżnicy wybrali do pokazania cztery z mniej popularnych wysp, które sami odwiedzili. Chcąc być bliżej ludzi i kultury greckiej, poruszali się po wyspach korzystając z wynajętych samochodów i skuterów, co pozwoliło im nawiązać lepszy kontakt z tamtejszą ludnością. Prelegenci zaprezentowali nam piękne, malownicze zdjęcia (kolorowe plaże, widoki na morze i góry, ciche i ustronne miejsca tych niewielkich wysp) oraz skarby przywiezione ze swoich wypraw: gąbki, kawałki lawy, różnokształtne muszle).

K.T.
.

Wiesława Rusin i Andrzej Chrobak podczas prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2013. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.