Niemal rok zajęło dopięcie wszystkich szczegółów i zgód z Nadleśnictwem Bielsko i Gminą Kozy, związanych z wyznakowaniem drugiego odcinka zielonego szlaku z Kóz (PKP) przez kamieniołom na szczyt Hrobaczej Łąki (zobacz mapę tutaj). W końcu Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Bielska-Białej wyruszył do drugiego i zarazem ostatniego etapu znakowania nowego szlaku w Beskidzie Małym.
Wyznakowywanie nowego szlaku rozpoczęte zostało w dniach 13-18 września 2021 roku, kiedy to zrealizowano pierwszy etap na odcinku Kozy PKP – Kamieniołom w Kozach (zobacz: CS370). Tym razem, w sobotę, 17 września 2022 r., od godzin porannych rozpoczęto drugi etap wyznakowania zielonego szlaku. W ośmioosobowym składzie (siedem osób z PTT O/Bielsko-Biała i jedna z PTT O/Tarnów) ruszyliśmy w teren, zaczynając od ostatnio wyznakowanego punktu w kamieniołomie koziańskim. Została tam umieszczona nowa tabliczka informacyjna i zamalowana dotychczasowa zielona kropka. Następnie kontynuowaliśmy znakowanie szlaku w kierunku Hrobaczej Łąki. Zielony szlak został poprowadzony na Hrobaczą Łąkę częściowo śladem dawnego szlaku papieskiego, którego stan pozostawiał wiele do życzenia. Na szlaku została umieszczona prosta infrastruktura drewniana, np.: w miejscu przejścia Żlebu Zbójnickiego. Dawny szlak papieski decyzją Urzędu Gminy w Kozach został przesunięty na istniejący żółty szlak turystyczny, który wiedzie łatwiejszym terenem, a dzięki temu będzie dostępny dla większego grona turystów zainteresowanych wędrówką śladami papieża Jana Pawła II. Zostały też umieszczone stosowne tabliczki o przebiegu szlaku.
Dotychczasowa tabliczka na stacji kolejowej w Kozach została wymieniona na właściwą tzn. „Kozy PKP – Hrobacza Łąka”, natomiast na szczycie Hrobaczej Łąki została namalowana zielona kropka i umieszczona stosowna tabliczka. Nowo powstały szlak został objęty opieką przez PTT O/Bielsko-Biała i działające przy nim Koło w Kozach.
Oficjalne otwarcie szlaku odbędzie się 11 listopada 2022 r. w ramach corocznego „Biało-czerwonego wędrowania”. Szczegółowe informacje znajdziecie niedługo się na stronie internetowej www.bielsko.ptt.org.pl.
Wkrótce zostanie też umieszczony krótki film z realizacji znakowania nowego szlaku.
Tomasz Marek Badur